Tour de France 2019: burza gradowa na trasie! 19. etap przerwany

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / YOAN VALAT  / Na zdjęciu: Egan Bernal
PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Egan Bernal

Przez chwilę na trasie wyścigu można było oglądać obrazki niemal jak z filmu katastroficznego. Egan Bernal zdążył jednak wygrać tę część rywalizacji i został nowym liderem klasyfikacji generalnej.

Dziewiętnasty etap 106. edycji Tour de France miał liczyć 126,5 kilometra. Piątkową rywalizację skrócono z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Potężne opady gradu rozpoczęły się, kiedy kolarze zdobywali finałowy podjazd. Za ostateczne wyniki etapu uznano kolejność na premii górskiej Col d'Iseran, z której pierwotnie do mety miało pozostawać 37,5 kilometra.

Żeby uzmysłowić sobie, co działo się podczas wyścigu, wystarczy zobaczyć dosłownie sześciosekundowy film.

Kolarze dostali informację o przedwczesnym zakończeniu etapu 26 kilometrów przed planowaną metą - na zjeździe.

Jako pierwszy na szczycie Col d'Iseran (12,9 km długości, 7,5 procent średniego nachylenia) pojawił się Egan Bernal. Kolumbijczyk z zespołu Ineos odniósł podwójny sukces. Poza wygraniem etapu, zdobył żółtą koszulkę lidera. Drugie miejsce zajął Simon Yates. Trzeci był Warren Barguil.

Bernal awansował w klasyfikacji generalnej z drugiego miejsca na pierwsze. W 2019 roku Kolumbijczyk wygrał już między innymi wyścigi Tour de Suisse oraz Paryż-Nicea. Przodownictwo w "generalce" stracił Julian Alaphilippe. Francuz był liderem 106. edycji Tour de France nieprzerwanie od 13 lipca - ósmego etapu. Obecnie jest drugi.

Dramat przeżył Thibaut Pinot, który musiał wycofać się z wyścigu ze względu na kontuzję uda. Do tej pory zajmował piątą lokatę w klasyfikacji generalnej. Rywalizację opuszczał ze łzami w oczach.

Na sobotę zaplanowano odcinek o długości 131 kilometrów z Albertville do Val Thorens. W niedzielę zakończenie wyścigu.