Dookoła Luksemburga: Etap dla Napolitano

Włoch Danilo Napolitano (Katiusza) wygrał sprint peletonu o zwycięstwo na pierwszym etapie wyścigu Dookoła Luksemburga. Miejsce dla podium znalazło się jeszcze dla Belga Stevena Caethovena (Agritubel) i Holendra Toma Veelersa (Skil-Shimano). Liderem wciąż Grégory Rast (Astana).

Krzysztof Straszak

28-letni Napolitano, piąty sezon w zawodowym kolarstwie, odniósł czwarte zwycięstwo w sezonie. Poprzednio triumfował na etapach wyścigu Dookoła Andaluzji, Trzech Dniach Zachodniej Flandrii i pół-etapie Tygodnia Kolarskiego Coppiego i Bartalego.

Dwie z trzech premii górskich wygrał na trasie z Luksemburga do Mondorf les Bains Białorusin Aleksandr Husow (Cofidis), który został pierwszym liderem klasyfikacji wspinaczy.

W klasyfikacji generalnej Rast, triumfator otwierającej wyścig czasówki, ma 2 i 4 s przewagi nad francuskimi sprinterami: Jonathanem Hivert (Skil-Shimano) i Romainem Feillu (Agritubel).

Najsłynniejsi reprezentanci gospodarzy, bracia Schleckowie, utrzymują kontakt. Fränk traci do prowadzącego Szwajcara 10 s, a młodszy Andy 13 s.

W piątek etap najdłuższy tegorocznej edycji: 188 km z Schifflange do Differdange, gdzie będą chcieli się pokazać zawodnicy kontynentalnej grupy z Luksemburga z siedzibą w mieście z metą.