Dookoła Katalonii: Tylko Valverde

Hiszpan Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) wygrał w niedzielę wyścig Dookoła Katalonii. Na ostatnim etapie w Montmeló najlepszy w sprincie peletonu był Nowozelandczyk Greg Henderson (Columbia).

Krzysztof Straszak

32-letni były torowy mistrz świata wyprzedził na finiszu Francuza Lloyda Mondory (Ag2r), Włocha Fabia Sabatiniego (Liquigas) i Norwega Thora Hushovda (Cervelo), zwycięzcę dwóch etapów.

Pochodzący z Murcii Valverde wygrał jeden etap, w środę, też po sprincie na końcowych metrach. Białą koszulkę lidera założył już drugiego dnia zmagań, we wtorek. Kształt klasyfikacji generalnej został ustalony w czwartek w Vallnord, gdy zwycięzca cyklu ProTour z ubiegłego sezonu przyjechał trzeci na metę góskiego etapu w Andorze, gdzie wygrał Julián Sánchez (Contentpolis-AMPO), zapewniając sobie triumf w klasyfikacji górskiej.

Przez trzy ostatnie dni najbliżsi rywale Valverde, Irlandczyk Daniel Martin (Garmin) i Hiszpan Haimar Zubeldia (Astana), tylko bezradnie patrzyli na lidera, nie znajdując możliwości zaatakowania, tracąc do niego odpowiednio 15 i 22 s.

Dla 29-letniego Valverde triumf w Katalonii jest piątym zwycięstwem w tym sezonie (po etapie i klasyfikacji generalnej Dookoła Kastylii i Leon oraz Klasika Primavera), ale też pozytywnym znakiem po chwilach, które będzie wspominał jako najgorsze w karierze. Po wykryciu jego zaangażowania w Operación Puerto, Włoski Komitet Olimpijski zabronił mu startów na terenie Italii, czyli de facto również w Tour de France. Wygrana w 'Wielkiej Pętli' była (jest?) najważniejszym celem lidera Caisse d'Epargne.

Na ostatnim etapie prawie 10,30 min. stracił Marcin Sapa (Lampre), co zepchnęło go w dół w klasyfikacji generalnej, gdzie zajął 135. miejsce. Drugi z Polaków, Maciej Bodnar (Liquigas), przyjechał 23 s za peletonem, plasując się ostatecznie na 128. miejscu w "generalce".

89. edycja Volta a Catalunya, Hiszpania, kategoria ProTour
ostatni, 7. etap: Centre d'Alt Rendiment, Sant Cugat - Circuit de Catalunya, Montmeló, 110.8 km