Dookoła Katalonii: Polacy daleko za Valverde

Duńczyk Matti Breschel (Saxo Bank) wygrał po sprincie z ponad pięćdziesięcioosobowej grupy drugi etap wyścigu Dookoła Katalonii. Białą koszulkę lidera założył w Roses Hiszpan Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne).

Krzysztof Straszak

24-letni Breschel, mieszkaniec podkopenhaskiego Ballerup, brązowy medalista mistrzostw świata w Varese, poprzednie zwycięstwo odniósł również w Hiszpanii, w Madrycie, na etapie ubiegłorocznej Vuelta a España. We wtorek wyprzedził na finiszu Francuza Jérôme'a Pineau (Quick Step) i Katalończyka Xaviera Florencio (Cervelo).

Oba lotne finisze wygrał Francuz Samuel Dumoulin (Cofidis). Dwie z trzech premii górskich padły łupem jego rodaka, Lloyda Mondory (Ag2r). Obaj jechali w ucieczce.

Ostatnie ze wzniesień, oznaczone pierwszą kategorią trudności Sant Pere de Rodes, wygrał Hiszpan Aitor Hernandez (Euskaltel-Euskadi), ale to Mondory założył koszulkę lidera klasyfikacji górskiej.

W ostatniej grupie, ponad 10 minut za czołówką, przyjechali na metę dwaj Polacy: Marcin Sapa (Lampre) i Maciej Bodnar (Liquigas), który okupuje w klasyfikacji generalnej ostatnie miejsce.

Różnice czasowe na szczycie są minimalne. Valverde wyprzedza mającego tego sam czas Pineau lepszym rezultatem w poniedziałkowej czasówce. Trzeci, sekundę za tę dwójką, jest Florencio.

W środę na zawodników czeka jazda pod górę od samego startu. Na trasie do La Pobla de Lillet trzy premie górskie.