Vuelta a Espana 2017: Rafał Majka szósty na 17. etapie, Stefan Denifl wygrał

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Stiehl Photography/Bora Hansgrohe / Na zdjęciu: Rafał Majka
Materiały prasowe / Stiehl Photography/Bora Hansgrohe / Na zdjęciu: Rafał Majka

Stefan Denifl wygrał siedemnasty etap 72. edycji wyścigu Vuelta a Espana. Na szóstej pozycji został sklasyfikowany Rafał Majka.

Maksymalnie dziewięć minut przewagi nad peletonem podczas siedemnastego etapu wyścigu Vuelta a Espana 2017 wypracowało sześciu zawodników: Francuz Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), Austriak Stefan Denifl (Aqua Blue Sport), Włoch Alessandro De Marchi (BMC), Hiszpan Daniel Moreno (Movistar), Duńczyk Magnus Cort Nielsen (Orica) oraz Włoch Davide Villella (Cannondale). Na czele peletonu goniącego uciekinierów jechali kolarze z zespołów: Sky, Astana i Bora-Hansgrohe.

Zwycięzcą pierwszej premii - Portillo de Lunada (druga kategoria, 8,3 km długości, 5,7 procent średniego nachylenia) - został lider klasyfikacji górskiej Villella, który jednak jako pierwszy z szóstki uciekinierów został doścignięty przez peleton. Na lotnym finiszu triumfował Alaphilippe. Z kolei na szczycie podjazdu pierwszej kategorii Puerto de Alisas (10 km długości, 6 procent średniego nachylenia) najwcześniej pojawił się Denifl.

Na koniec zawodnicy mieli do pokonania podjazd Alto de los Machucos (7,2 km długości, 8,7 procent średniego nachylenia). Początkowo pierwszy jechał Moreno, ale mocniejszy na finałowej wspinaczce okazał się Denifl. Od grupy, w której byli między innymi zawodnicy z czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej i Rafał Majka odjechał natomiast Alberto Contador.

Denifl zachował prowadzenie do końca. Contador był drugi. Wysokie, szóste miejsce zajął Majka. Polak miał ten sam czas co Lopez, Vincenzo Nibali i Ilnur Zakarin. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Christopher Froome, który minął metę jako czternasty ze stratą minuty i 46 sekund do zwycięskiego Austriaka.

Siedemnasty etap (Villadiego - Los Machucos. Monumento Vaca Pasiega, 180 kilometrów i 500 metrów):

13.Majka51

Czy Davide Villella wygra klasyfikację górską wyścigu Vuelta a Espana w 2017 roku?