Alexander Kristoff mistrzem Europy w wyścigu elity, Paweł Franczak dziewiąty

Alexander Kristoff zdobył w Herning złoty medal kolarskich mistrzostw Europy 2017 w wyścigu elity ze startu wspólnego. Dziewiąte miejsce zajął Paweł Franczak.

Piotr Ziemka
Na zdjęciu kolarze PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu kolarze
Seniorzy mieli do pokonania 241 kilometrów i 200 metrów - 12 okrążeń liczących po 20 kilometrów i 100 metrów. Najwięcej, po dziewięciu kolarzy, mogło zgłosić do rywalizacji 11 reprezentacji: Belgia, Francja, Włochy, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, Niemcy, Polska, Norwegia, Dania i Słowenia.

Mimo wielu ataków na ostatnim okrążeniu o medale walczyli najlepsi sprinterzy. Osiem kilometrów przed metą peleton doścignął dziewięciu zawodników - w ucieczce byli między innymi Polak Maciej Paterski i Niemiec Jonas Koch (obaj z CCC Sprandi Polkowice). Później atakowali jeszcze Edvald Boasson Hagen, Jens Keukeleire i Nikołaj Trusow. Belg i Rosjanin zostali złapani, kiedy do końca pozostawało 1400 metrów. Z kolei Hagena doścignięto na ostatnim kilometrze, ale i tak reprezentant Norwegii zwyciężył.

Na finiszu najlepszy okazał się bowiem Alexander Kristoff. Srebro zdobył Elia Viviani. Jako trzeci minął metę Moreno Hofland. Dziewiąty był Paweł Franczak. Czas 5 godzin, 41 minut i 10 sekund uzyskało 25 czołowych zawodników.

Jedyny medal dla polskiej reprezentacji podczas mistrzostw Europy 2017 w Herning wywalczył Maciej Bodnar, który w czwartkowej jeździe indywidualnej na czas uplasował się na drugiej pozycji.

DNF Marcin Białobłocki Polska Nie ukończył

Czy Alexander Kristoff będzie w najlepszej dziesiątce mistrzostw świata 2017 w wyścigu elity ze startu wspólnego?