Polka milczy w sprawie skandalicznej decyzji i współpracy z rosyjskim miliarderem

Agata Lang i Igor Makarow zasiadają wspólnie w ścisłych władzach Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Od rozpoczęcia przez Rosję wojny w Ukrainie, córka jednego z najbardziej znanych polskich sportowców nie zabrała głosu w tej sprawie.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Agata Lang i Igor Makarow zasiadają wspólnie w Komitecie Zarządzającym Międzynarodowej Unii Kolarskiej Getty Images / Artur Widak/NurPhoto oraz Tim de Waele/Corbis / Agata Lang i Igor Makarow zasiadają wspólnie w Komitecie Zarządzającym Międzynarodowej Unii Kolarskiej.
Kolarstwo to kolejny sport, który - zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - podjął decyzję o powrocie rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowej rywalizacji, w tym mistrzostw świata, Europy czy docelowo igrzysk olimpijskich. 18-osobowemu Komitetowi Zarządzającemu Międzynarodowej Unii Kolarskiej najwyraźniej nie przeszkadza fakt, że rosyjscy żołnierze mordują niewinnych ludzi, gwałcą ukraińskie kobiety, niszczą domy i bloki, palą wszystko, co spotkają na swojej drodze...

Agata Lang w tym Komitecie zasiada od września 2021 roku. Współpracuje razem z 17 działaczami z całego świata: od Egiptu, przez Czechy czy Włochy po Chiny. Współpracuje również z Igorem Makarowem. To były rosyjski kolarz, a obecnie biznesmen, miliarder, który znalazł się na "czarnej liście" wielu krajów. Nie może podróżować m.in. do Wielkiej Brytanii, Kanady czy Australii. Powód? Podejrzenia o współpracę z Władimirem Putinem i współfinansowanie wojny w Ukrainie (więcej o tym pisaliśmy TUTAJ >>).

Pytania bez odpowiedzi

Nie wiemy, czy Komitet Zarządzający UCI głosował nad powrotem Rosjan i Białorusinów do międzynarodowych kolarskich, czy przyjął to rozwiązanie jednomyślnie. Nie wiemy, jakie zdanie w tym temacie ma Agata Lang.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: pamiętacie ją? 40-latka błyszczała w Madrycie

Próbowaliśmy się z nią skontaktować zarówno telefonicznie, jak i mailowo. Podobnie jak przed rokiem, zaraz po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, przedstawicielka polskiego kolarstwa w światowych władzach nabrała wody w usta.

Oto pytania, na które nie odpowiedziała naszej redakcji.

1. Czy wystąpiła pani lub ktoś z UCI oficjalnie o usunięcie Makarowa z Komitetu Zarządzającego UCI?
2. Jak odbiera pani stanowisko ministra sportu - pana Kamila Bortniczuka - który stoi na stanowisku, że rosyjscy działacze powinni być usuwani z federacji sportowych? Czy jest pani za czy przeciw?
3. Czy podejmie pani (jeżeli jeszcze tego pani nie zrobiła) inicjatywę usunięcia Makarowa ze stanowiska?
4. Czy rozważa pani rezygnację ze swojego stanowiska, jeżeli Makarow nadal będzie w Komitecie Zarządzającym UCI? Jeżeli tak, to o jakiej perspektywie czasowej mówimy?
5. Czy popiera pani decyzję UCI o powrocie rosyjskich i białoruskich kolarzy do międzynarodowego ścigania. A jeżeli nie, to jak zamierza pani się odciąć od decyzji UCI.

PZKol nic nie może

- Pani Agata jest przeciwna dopuszczeniu rosyjskich sportowców do międzynarodowych zawodów - powiedział nam podczas rozmowy telefonicznej prezes PZKol Rafał Makowski. - Wiem, bo rozmawiałem z nią przed podjęciem tej decyzji i mi to powiedziała.

Tym bardziej nie rozumiemy, dlaczego Polka nie chce powiedzieć tego publicznie i jednocześnie odciąć się od tego zamieszania.

Zapytaliśmy prezesa Makowskiego, czy PZKol ma jakiekolwiek instrumenty, by "zmusić" Agatę Lang do zrezygnowania ze swojej funkcji w związku z kontrowersjami, które wokół Komitetu Zarządzającego UCI i jej samej narosły, albo czy może nakłonić ją, by publicznie zabrała głos.

- Nie ma takiej możliwości - usłyszeliśmy. - Agata Lang kilka lat temu została oddelegowana przez PZKol do Europejskiej Unii Kolarskiej (UEC), a stamtąd dostała się do grona osób zarządzających UCI.

Minister jest przeciwny, ale...

Wpływu na decyzje Lang nie ma również ministerstwo. - Polskie związki sportowe (...) są niezależne i autonomiczne. Minister Sportu i Turystyki posiada uprawnienia kontrolne wobec nich (...), jednakże uprawnienia te nie obejmują działalności przedstawicieli Polski w międzynarodowych organizacjach sportowych i federacjach sportowych - otrzymaliśmy odpowiedź z Biura Komunikacji MSiT.

W powyższej wiadomości mailowej podkreślono, że minister Kamil Bortniczuk nie akceptuje zarówno powrotu rosyjskich sportowców do międzynarodowych zawodów, jak i obecności rosyjskich i białoruskich działaczy w światowych władzach sportowych.

Warto dodać, że Bortniczuk objął honorowym patronatem Tour de Pologne Junior. Imprezę, którą organizuje Lang Team. Agata Lang w tej firmie pełni funkcję zastępcy dyrektora generalnego, czyli swojego taty - Czesława Langa.



A oto zdjęcie Makarowa z jesieni 2022 roku (pół roku po wybuchu wojny). Na fotografii poniżej działacz, przypomnijmy z zakazem wjazdu do wielu europejskich krajów, został nazwany przez wiceprezydenta UCI, Osamę Ahmeda Abdullaha Al-Shafara "drogim bratem".
Fot. Instagram Fot. Instagram
I na koniec jeszcze jedno zdjęcie. Oto ludzie, którzy zarządzają światowym kolarstwem. Strzałkami zaznaczyliśmy Agatę Lang i Igora Makarowa. Zdjęcie zostało zrobione najprawdopodobniej we wrześniu 2021 roku lub na początku 2022 roku, czyli jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie.
Choć nazwa pliku tej fotografii - 2023_UCI_PICTURE_CD_edited.jpg - sugeruje coś innego...
Prezydent UCI i 18-osobowy Komitet Zarządzający światowych władz kolarskich. Fot. UCI/Materiały prasowe Prezydent UCI i 18-osobowy Komitet Zarządzający światowych władz kolarskich. Fot. UCI/Materiały prasowe
Czy twoim zdaniem rosyjscy sportowcy powinni wystartować podczas IO w Paryżu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×