Królewska rozgrywka pomiędzy arcymistrzami

Na kilkanaście godzin w roku Radom staje się europejską stolicą szachów. Wszak Królewski Gambit jest jedynym tematycznym turniejem organizowanym w naszym kraju. Tylko podczas radomskich zmagań tak wielu zawodników rozpoczyna każdą partię od drugiego posunięcia czarnych gambitu królewskiego po ruchach 1. e4 e5, 2. f4...

Michał Podlewski
Michał Podlewski

Dla szachowych laików powyższe stwierdzenie nie mówi zbyt wiele. Specjaliści wiedzą jednak, że nie przypadkowo wskazane rozpoczęcie jest zarezerwowane dla najlepszych. - Jest to bardzo widowiskowy początek, na który wielu zawodników podczas gier rankingowych nie pokusiłoby się za nic w świecie - prekonuje prezes Radomskiego Stowarzyszenia Sportowego Gambit Andrzej Zygarski. W Radomiu natomiast będą go mogli poćwiczyć wszyscy. Od arcymistrzów, po zawodników grających w grupie B.

Swój przyjazd do Radomia potwierdziło już niemal 80 osób. Do niedzielnego turnieju liczba ta jednak może ulec zmianie. - W poprzednich latach chętni zgłaszali się do ostatnich godzin. Myślę, że podobnie będzie i tym razem. Jedno jest pewne, będziemy mieli rekord - przewiduje Zygarski. Głównego organizatora cieszy zapewne fakt, że swój udział w turnieju potwierdziło już 13 arcymistrzów.

Oprócz krajowej śmietanki do Radomia zawitają także zawodnicy z Francji, Litwy, Ukrainy, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Jak widać, popularność turnieju znacznie wykroczyła poza granice naszego kraju. Jak na razie to jednak Polacy rozdawali karty w imprezie. W poprzednich edycjach triumfowali m.in. Rafał Przedmojski, Paweł Jaracz, Robert Kempiński, Bartosz Soćko, Bartłomiej Macieja, Klaudiusz Urban czy Mateusz Bartel. Dwa triumfy na swoim koncie zanotował także Ukrainiec Orest Gricak, ale odniósł je dość dawno, bo na przełomie tysiącleci.

Nie jest tajemnicą, że szachiści, oprócz poszukiwania nowych doświadczeń przyjeżdżają do Radomia w celu zgarnięcia jednej z atrakcyjnych nagród. Za pierwsze miejsce w grupie A przyznany zostanie okazały puchar oraz nagroda pieniężna w wysokości 2200 złotych. Zdobywca drugiej lokaty wzbogaci się o 1300 zł, a trzeciej o 900 zł. Oddzielnie sklasyfikowane i nagrodzone zostaną kobiety, zawodnicy w poszczególnych grupach rankingowych oraz najmłodsi.

Niezwykłe zmagania odbędą się w niedzielę, w Domu Technika NOT przy ulicy Struga 7a w Radomiu. Od godziny 9 trwać będzie potwierdzenie zgłoszeń. Trzy kwadranse później odbędzie się odprawa techniczna i następnie, po otwarciu turnieju, zawodnicy przystąpią do rywalizacji. Zmagania zakończy występ artystyczny, a następnie uroczyste wręczenie nagród, które zaplanowano na godzinę 17.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×