Pekin 2022. Smutny widok. Zobacz końcową klasyfikację igrzysk

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / COS/Paweł Skraba / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Materiały prasowe / COS/Paweł Skraba / Na zdjęciu: Kamil Stoch

Reprezentacja Norwegii rozbiła bank na igrzyskach olimpijskich Pekin 2022. Po przeciwnej stronie znaleźli się Polacy. Oto końcowa klasyfikacja medalowa.

W niedzielę, w Pekinie, rozdano ostatnie medale igrzysk olimpijskich. W tym dniu dwa kolejne krążki dołożyli Norwegowie - Therese Johaug triumfowała w biegu na 30 kilometrów, a narciarze alpejscy wywalczyli brąz w zawodach drużynowych.

Norwedzy zakończyli igrzyska na szczycie klasyfikacji medalowej. Wywalczyli aż 37 krążków: 16 złotych, 8 srebrnych i 13 brązowych. Pobili też rekord pod względem liczby zdobytych złotych medali na jednych igrzyskach.

Na drugim miejscu w klasyfikacji znaleźli się Niemcy - 27 medali (12 złotych, 10 srebrnych i 5 brązowych). Podium uzupełniły Chiny - 15 medali (9 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe. 32 medale wywalczył Rosyjski Komitet Olimpijskich, ale tylko sześć złotych, co przełożyło się na dziewiąte miejsce wśród wszystkich nacji.

Na drugim końcu klasyfikacji medalowej znalazła się reprezentacja Polski. Biało-Czerwoni w Chinach wywalczyli tylko jeden medal - brąz Dawida Kubackiego na skoczni normalnej. W klasyfikacji dało to dopiero 27. miejsce - ex aequo z Estonią i Łotwą.

W sumie aż 23 reprezentacje wywalczyły przynajmniej jeden złoty medal. To nowy rekord zimowych igrzysk.