Pekin 2022. Te igrzyska należą do niej. Chinka znów czarowała

Fenomenalna Eileen Gu ma kolejny złoty medal igrzysk olimpijskich w Pekinie. Chińska nastolatka okazała się najlepsza w narciarskiej konkurencji halfpipe. Srebro i brąz padły łupem Kanadyjek.

Łukasz Iwanek
Eilen Gu PAP/EPA / Na zdjęciu: Eilen Gu
XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 w narciarstwie dowolnym należą do Eileen Gu. Zdobyła złoto w big air i srebro w slopestyle'u. W piątek przyszedł czas na finał w halfpipe'ie. Na 18-letnią Chinkę nie było mocnych. Srebro i brąz padły łupem Kanadyjek.

Specjalistki od tej konkurencji w obiekcie sportowym mającym kształt szerokiej rynny wykonują skoki i szereg akrobacji podczas zjazdu. W czwartek odbyły się kwalifikacje z udziałem 20 kobiet. Do finału awansowało 12 najlepszych. W piątek panie wykonywały po trzy próby i na końcowy wynik składała się ta najwyżej oceniona.

W kwalifikacjach Eileen Gu miała niebywały przejazd oceniony na 95,50. W piątek za najlepszą próbę otrzymała 95,25 punktu i nikt nie był w stanie jej zagrozić. Srebrny medal zdobyła Kanadyjka Cassie Sharpe (90,75). Brąz padł łupem jej rodaczki Rachel Karker (87,75). Czwarte miejsce zajęła Kelly Sildaru (87,00). Estonka w Pekinie cieszyła się z brązu w slopestyle'u.

Ledwie dwa lata temu Eileen Gu zgarnęła złote medale w big air i halfpipe'ie oraz srebro w slopestyle'u w młodzieżowych igrzyskach olimpijskich w Lozannie. Teraz jej łupem padły trzy krążki w największej imprezie w sportach zimowych dla "dorosłych".

Sharpe zdobyła drugi medal w tej konkurencji. Cztery lata temu w Pjongczangu radowała się ze złota. Karker wywalczyła pierwszy olimpijski krążek. W finale wzięła udział jeszcze jedna Kanadyjka. Amy Fraser uplasowała się na ósmej pozycji.

W finale wystąpiły trzy Chinki. Oprócz Gu był to Fanghui Li i Keixin Zhang, które zajęły odpowiednio piąte i siódme miejsce. Wystartowały też trzy Amerykanki, które nie liczyły się w walce o medale. Najwyżej z nic znalazła się Hanna Faulhaber, która była szósta. Stawkę uzupełniły Estonka Sildaru, Brytyjka Zoe Atkin i Niemka Sabrina Cakmakli.

Halfpipe po raz trzeci znalazł się w programie igrzysk olimpijskich. W Soczi (2014) najlepsza była Amerykanka Maddie Bowman , a w Pjongczangu (2018) po złoto sięgnęła wspomniana Sharpe. Po raz pierwszy Europa nie zdobyła medalu. Osiem i cztery lata temu ze srebrnych krążków cieszyła się Francuzka Marie Martinod.

Medalistów w rywalizacji mężczyzn poznamy w sobotę 19 lutego. Finał z udziałem 12 zawodników rozpocznie się o godz. 2:30 czasu polskiego.