Zgłoszenia do 55. Nagrody Fair Play PKOl za 2022 rok

Co roku Polski Komitet Olimpijski przyznaje Nagrodę Fair Play, która honoruje sportowców, trenerów, działaczy, kibiców sportowych oraz instytucje za ich zaangażowanie w promowanie etyki sportowej.

UR
Radosław Piesiewicz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Materiały prasowe / Radosław Piesiewicz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Ta prestiżowa nagroda nie tylko docenia osiągnięcia w dziedzinie sportu, lecz także podkreśla znaczenie uczciwego współzawodnictwa, szerzenia idei olimpijskich oraz propagowania humanistycznego podejścia do drugiego człowieka w trakcie rywalizacji sportowej.

Nagroda Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego stanowi wyjątkowe wyróżnienie dla tych, którzy nie tylko osiągają sukcesy na polu sportowym, ale również przyczyniają się do budowania pozytywnego oblicza sportu. Zasłużeni laureaci to ci, którzy nie tylko zdobywają medale, ale również kierują się wartościami fair play, propagując je wśród innych uczestników środowiska sportowego.

Kapituła przyznająca nagrodę bierze pod uwagę różne aspekty, takie jak: postawa zawodników w trudnych sytuacjach, ich szacunek dla przeciwników, działania na rzecz propagowania fair play w społeczności sportowej oraz aktywność na rzecz idei olimpijskich. Nagroda ta staje się więc nie tylko wyrazem uznania dla konkretnych osiągnięć, ale również narzędziem promującym etyczne wartości w sporcie, które mają istotny wpływ na całe społeczeństwo.

Naszym celem powinna być walka o lepszy świat. Świat, który w drodze do wyników, sukcesu, komercjalizacji wydarzeń nie zapomina o wartościach. Dlatego tak ważne jest pokazywanie postaw fair w sporcie. Nagroda Fair Play PKOI od 55 lat temu służy – powiedziała Hanna Wawrowska przewodnicząca Rady Fair Play przy Prezesie PKOI, ogłaszając w ten sposób moment, od którego rozpoczyna się proces nadsyłania nominacji do jubileuszowej Nagrody Fair Play PKOl.

W świecie, w którym dominują reakcje bezpośrednie, natychmiastowe komentarze i hejt, Nagroda Fair Play PKOl stanowi filar moralności w sporcie i w życiu. Jest wytyczną do szerszej debaty na temat czystości sportu, naszych postaw, także wobec sportowców – dodał Radosław Piesiewicz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Nagroda zostanie przyznana w czterech kategoriach:

Nagroda Fair Play PKOl 2022: trofeum honoruje szczególny czyn „czystej gry”, którego dokonał zawodnik lub zawodniczka, zespół sportowy, trener, czy działacz w 2022 roku. Czynem tym pomógł innym, poświęcając nawet swoje szanse wygranej, dając tym samym wyraz szacunku dla pisanych i niepisanych praw w sporcie oraz swojej humanistycznej postawy wobec drugiego człowieka.

Wyróżnienie indywidualne za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu: dla zawodnika lub zawodniczki, którzy wyróżnili się postawą fair play w sporcie i godnym życiem po zakończeniu kariery sportowej – osobistym, zawodowym, w działaniach na rzecz młodzieży uprawiającej sport itp.

Wyróżnienie za promocję wartości Fair Play: dla osób, stowarzyszeń lub instytucji, promujących ideę fair play oraz szczególnie aktywnie działających w zakresie jej upowszechniania i wdrażania.

Wyróżnienie Fair Play Dziennikarzy Sportowych: dla osób lub podmiotów nominowanych w kategorii 1. i 3.

Kandydatów można zgłaszać do 22 grudnia 2023 roku na adres e-mail: fairplay@pkol.pl.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×