MŚ w hokeju: Finowie z kompletem przed wielkim hitem

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA /  /
PAP/EPA / /

Reprezentacja Finlandii w swoim przedostatnim meczu w fazie grupowej MŚ pokonała pewnie Słowację 5:0. Ostatnim rywalem "Suomi" przed fazą pucharową będzie Kanada.

Finowie podobnie jak we wcześniejszych meczach z Węgrami i Francją, rozpoczęli starcie przeciwko Słowacji od bezbramkowego remisu w pierwszej tercji. Na pierwszą bramkę w Pałacu Sportu w Sankt Petersburgu przyszło nam czekać do 32. minuty, gdy krążek do sieci skierował Mikko Koivu.

Prowadzenie podwyższył już 40 sekund później Antti Pihlstrom, występujący na co dzień w CSKA Moskwa. Słowacy rozbici dzień wcześniej w stosunku 0:5 przez Kanadyjczyków, mogli w tamtym momencie bronić się przed podobnym laniem od Finów.

Trzecia tercja była popisem 20-letniego atakującego Florida Panthers, Aleksandra Barkova. Posiadający rosyjskie korzenie reprezentant Finlandii strzelił trzeciego gola w 7. minucie ostatniej tercji. W ostatnich 15 sekundach zebrał zaś dwie asysty przy golach Jussi Jokinena i Patricka Lane'a.

Finlandia po sześciu meczach ma na swoim koncie komplet 18 punktów. We wtorek "Suomi" zagrają w absolutnym hicie fazy grupowej z Kanadą.

W drugim wieczornym meczu w Moskwie Szwedzi podejmowali Szwajcarów, którzy na tych mistrzostwach rozegrali największą ilość minut, zaliczając do niedzielnego starcia aż trzy dogrywki.

Mecz ze Szwedami dwa razy układał się po myśli podopiecznych Patricka Fischera, którzy najpierw objęli prowadzenie po strzale Svena Andrighetto, a następnie zdołali odpowiedzieć na wyrównującego gola Johana Sundstroma trafieniem Denisa Hollensteina.

Remis uratował dla "Trzech koron" najlepszy strzelec turnieju Gustav Nyquist (7 goli). Dogrywka okazała się konieczna, ale i dodatkowy czas nie przyniósł rozstrzygnięcia. W karnych bohaterem Szwedów został Andre Burakovsky. 21-latek, który dołączył do zespołu w piątek po przylocie z Waszyngtonu, pokonał dwa razy Szwajcarskiego bramkarza.

Wyniki:

Grupa A:

Szwajcaria - Szwecja 2:3 k. (1:0, 0:1, 1:1, 0:0, 1:2) 1:0 - Andrighetto (Schneeberger) 19' 1:1 - Sundstrom (Omark, Nygren) 32' 2:1 - Hollestein (Blu, Ambuhl) 45' 2:2 - Nyquist (Larsson, Rosen) 51'

Karne: 0-1 Burakovsky, 0-1 Hollenstein, 0-1 Klasen, 0-1 Andrighetto, 0-1 Omark, 1-1 Niederreiter, 1-1 Niederreiter, 1-2 Burakovsky