MŚ w hokeju: Węgrzy bez szans ze Słowacją

Reprezentacja Słowacji rozpoczęła udział w rozgrywanych w Rosji mistrzostwach świata od pewnego zwycięstwa nad Węgrami, którzy wracają do elity po sześcioletniej przerwie.

Rafał Lichowicz
AFP

Po niepowodzeniach w walce o wyjście z grupy podczas dwóch ostatnich edycji MŚ, Słowacy marzą o tym, by w Rosji znaleźć się ponownie w czołowej ósemce najlepszych drużyn globu. Mistrzowie świata z 2002 roku w pierwszym meczu podejmowali najsłabszy zespół grupy

Węgrzy po sześcioletniej absencji w elicie, przed rokiem w Krakowie zapewnili sobie awans z dywizji 1A. "Madziarzy" choć są pewnym kandydatem do spadku, to w pierwszej tercji starali się stawiać opór swoim sąsiadom z północy.

Słowacy wyszli na prowadzenie w 8. minucie za sprawą Tomasa Marcinko. Węgrzy wyrównali już sześć minut później za sprawą 41-letniego weterana Franka Banhama. Po upływie kolejnych czterech minut Słowacy wrócili na prowadzenie po golu Tomasa Jurco. ZOBACZ WIDEO 20 minut ubierania stroju. Trudny żywot hokejowego bramkarza (źródło TVP)

W drugiej i trzeciej tercji Słowacja dołożyła kolejne dwa gole po trafieniach Andreja Sekery i Patrika Lusnaka, ustalając wynik meczu nad 4:1.

W spotkaniu grupy A niespodziewanie punkty stracili Szwajcarzy, którzy po serii rzutów karnych ulegli Kazachstanowi 2:3. W regulaminowym czasie gry gole dla "Helwetów" zdobyli Samuel Walser i Denis Hollenstein. Dla wracających do elity Kazachów trafili Romanowie Sachenko i Savchenko, na co dzień gracze Borysa Astana.

W rzutach karny skuteczniejsi okazali się reprezentanci Kazachstanu, którzy wygrali 3:2 marnując tylko jeden pojedynek z bramkarzem.

Wyniki:

Grupa B:

Słowacja - Węgry 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
1:0 - Marcinko (Granak, Dravecky) 8'
1:1 - Banham (Gallo, Bartalis) 14' (5 na 4)
2:1 - Jurco (Sekera, Marincin) 18'
3:1 - Sekera (Jurco, Marincin) 36'
4:1 - Lusnak (Hrnka, Svarny) 58' (do pustej)

Grupa A:

Szwajcaria - Kazachstan 2:3 k. (1:0, 0:1, 1:1, 2:3 k.) 1:0 - Walser (Diaz, Andrighetto) 15' 1:1 - Savchenko 31' (4 na 5) 1:2 - Starchenko (Rymarev) 51' (5 na 4) 2:2 - Hollenstein (Ambuhl, Du Bois) 53' (5 na 4)

1 Czechy 1 1 0 0 0 3-0 3
2 Kazachstan 1 0 1 0 0 3-2 2
3 Szwecja 1 0 1 0 0 2-1 2
4 Szwajcaria 1 0 0 1 0 2-3 1
5 Łotwa 1 0 0 1 0 1-2 1
6 Dania 0 0 0 0 0 0-0 0
7 Norwegia 0 0 0 0 0 0-0 0
8 Rosja 1 0 0 0 1 0-3 0