MŚ w hokeju: Kazachstan opuszcza elitę

Porażką zakończyła hokejowe Mistrzostwa Świata reprezentacja Kazachstanu, która w ostatnim meczu grupy czterech zespołów walczących o utrzymanie poległa w starciu z Francją 3:5 (2:3, 0:1, 1:1). Kazachstan żegna się tym samym z elitą, w której pozostaną natomiast Francuzi. W elicie zostaną także hokeiści USA, którzy pokonali po rzutach karnych Włochów.

Mariusz Wójcik

Ostatnie spotkanie walczących o utrzymanie zespołów od początku przebiegało po myśli Francuzów. Na otwierające wynik trafienie Sachy Treille zdołał odpowiedzieć Dmitri Dudarev, ale na dwa kolejne gole Francji Kazachstan odpowiedział już jednym trafieniem i po pierwszej odsłonie Francuzi prowadzili jedną bramką 3:2. W drugiej odsłonie na 4:2 podwyższył Baptiste Amar, ale kiedy w 49. minucie piątego gola dla Francji zdobył Pierre-Edouard Bellemare było praktycznie po meczu. Rozmiary porażki zdołał jeszcze zmniejszyć w 54. minucie Vadim Krasnoslabodstev. Spadek Kazachstanu z hokejowej elity stał się zatem faktem.

Powody do radości mieli za to Francuzi. - To nie był ładny mecz, bo strzeliliśmy kilka przypadkowych goli, ale one weszły. Najważniejsze jest zwycięstwo i to, że na następny rok zostajemy w elicie - cieszył się francuski golkiper, Fabrice Lhenry.

Kazachstan - Francja 3:5 (2:3, 0:1, 1:1)
3:5 - Vadim Krasnoslabodtsev (Alexei Vassilchenko) 54'

Kazachstan: Jeremiejew - Savchenko, Semenov, Dudarev, Shafranov - Antipin, Koledayev, Zhailiauov, Koreshkov, Gavrilin - Litvinenko, Vassilchenko, Solarev, Bumagin, Krasnoslabodtsev - Petrov, Spiridonov, Shin, Vorontsov, Rymarev.

Francja: Lhenry - Bachet, Amar, Y. Treille, Meunier, S. Treille - Auvitu, Besch, S.Da Costa, Lussier, Bellemare - Quessandier, Roussel, Tardif, Raux, Hecquefeuille - Igier, Lamperier, Henderson, Gras.

Kary: Kazachstan - 8 min., Francja - 14 min.

Strzały: Kozachstan - 38 (14, 13, 11), Francja - 22 (11, 7, 4).

Sędziowali: Rafail Kadyrov (Rosja), Konstantin Olenin (Rosja) oraz Thomas Gemeinhardt (Niemcy), Konstantin Gordenko (Rosja).

Widzów: 7845.