Mecz o wszystko Polaków. Zwycięstwo może dać utrzymanie w elicie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Jarek Praszkiewicz / Na zdjęciu: reprezentacja Polski
PAP / Jarek Praszkiewicz / Na zdjęciu: reprezentacja Polski

Po dwóch meczach mistrzostw świata nastroje w reprezentacji Polski są dobre, choć oba starcia Biało-Czerwoni przegrali. W środę (14 maja) naszą kadrę czeka mecz o wszystko. Zagrają z Francuzami, z którymi walczyć będą o utrzymanie w elicie.

Za reprezentacją Polski dwa mecze podczas mistrzostw świata elity. Nasi hokeiści w obu starciach przegrali: najpierw po dogrywce ulegli Łotyszom (4:5), a następnie musieli uznać wyższość Szwedów (1:5). Jednak w obu pojedynkach nasza reprezentacja pokazała pazur.

Z Łotwą to Biało-Czerwoni długo prowadzili, a w ostatniej tercji zdołali doprowadzić do dogrywki. Ze Szwecją też starali się unikać błędów i na 6 minut przed końcem przegrywali "tylko" 1:3. Jednak po podwójnej karze dla Kamila Górnego Polacy stracili dwa gole.

W środę przed Polakami jeden z najważniejszych meczów na tych mistrzostwach. Zmierzą się z reprezentacją Francji, która jest bezpośrednim rywalem w walce o utrzymanie w elicie. Francuzi po dwóch meczach także mają jeden punkt i także zdobyli go po przegranej po dogrywce z Łotyszami (2:3). Do tego ulegli Kazachstanowi 1:3.

To jest mecz z gatunku tych o przysłowiowe sześć punktów. Porażka w zasadzie może zamknąć drzwi do utrzymania w hokejowej elicie. Zwycięstwo - zwłaszcza za trzy punkty - sprawi, że Biało-Czerwoni będą o krok od zapewnienia sobie pozostania w gronie najlepszych drużyn świata.

- Nie ma łatwego przeciwnika, troszkę wyluzujemy głowy i odpoczniemy. W poniedziałek zrobimy taki regeneracyjny trening. Na pewno będziemy chcieli coś zrobić z przewagami. Tam mamy największą rezerwę i musimy coś zmienić, abyśmy prościej dostali się do tercji rywala. Musimy jeszcze porozmawiać ze sztabem szkoleniowym, kto będzie bronić z Francją - powiedział trener naszej kadry, Robert Kalaber.

W dotychczasowych meczach formą błysnęli nasi bramkarze. Zarówno John Murray, jak i David Zabolotny pokazali próbkę swoich wysokich umiejętności. Który z nich wystąpi w starciu z Francją?

- Już wcześniej mówiłem, że chcemy rotować wszystkimi trzema bramkarzami. Dostał szansę Johny, dostał "Zabol", a jest możliwe, że z Francją zagra Tomas Fucik albo ponownie Murray. Jednak najpierw siądziemy do rozmów i wtedy zapadnie decyzja - dodał Kalaber.

Mecz reprezentacji Polski z Francją rozegrany zostanie w środę (14 maja) w Ostrawie, a jego początek wyznaczono na godzinę 20:20.