Złoty gol rozstrzygnął o tytule mistrza Polski. Czekali na to 20 lat

Wielkie emocje towarzyszyły finałowej serii play-off w Tauron Hokej Lidze pomiędzy GKS-em Katowice a Re-Plast Unią Oświęcim. O tytule zadecydował siódmy mecz, w którym jedyna bramka padła w dogrywce.

Rafał Smoliński
radość zawodników Re-Plast Unii Oświęcim PAP / Jarek Praszkiewicz / Na zdjęciu: radość zawodników Re-Plast Unii Oświęcim
Drużynowym mistrzem Polski została Re-Plast Unia Oświęcim. W finale play-off rozegrano maksymalną liczbę siedmiu spotkań, dlatego emocje były do samego końca. Gospodarzem rozstrzygającego meczu był GKS Katowice, ale to goście zdobyli decydującego gola i wygrali całą serię 4-3.

Po 60 minutach regulaminowego czasu gry był wynik bezbramkowy. Oba zespoły miały swoje szanse. Więcej celnych strzałów oddali katowiczanie, jednak nie potrafili pokonać Linusa Lundina.

O tytule mistrza Tauron Hokej Ligi rozstrzygnęła zatem dogrywka. W dodatkowej części meczu grano 3 na 3, dlatego też było więcej miejsca na lodzie. Zwycięską bramkę zdobył w siódmej minucie dogrywki Mark Kaleinikovas. Litewski napastnik wjechał do tercji gospodarzy i świetnym strzałem pokonał Johna Murraya.

Po tej bramce w obozie Unii Oświęcim zapanowała ogromna radość. Na tytuł mistrzowski zespół ten czekał od 2004 roku, a więc 20 lat. To dziewiąte trofeum wywalczone przez oświęcimian w krajowym czempionacie. Dzięki zdobyciu mistrzostwa Polski drużyna ta zagra w Hokejowej Lidze Mistrzów.

GKS Katowice liczył na zdobycie trzeciego z rzędu mistrzostwa Polski. Hokeiści GieKSy wygrali rundę zasadniczą Tauron Hokej Ligi i byli najwyżej rozstawieni w play-off. Ostatecznie dopiero w finale zatrzymali ich zawodnicy z Oświęcimia, którzy zakończyli pierwszą fazę na drugiej pozycji.

W rywalizacji o trzecie miejsce zmierzyły się JKH GKS Jastrzębie i GKS Tychy. Ostatecznie z brązowych medali cieszyli się tyszanie, którzy wygrali serię 2-0.