Cudu nie było. Zły wynik dla reprezentacji Polski

Hokejowa reprezentacja Polski straciła szansę na wygranie turnieju prekwalifikacyjnego, który odbywa się w Sosnowcu. Najlepszą ekipą zawodów została Ukraina, która zwyciężyła w trzech spotkaniach.

Rafał Smoliński
Feliks Morozow i Bartłomiej Jeziorski walczą o krążek PAP / Michal Meissner / Na zdjęciu: Feliks Morozow i Bartłomiej Jeziorski walczą o krążek
Reprezentacja Polski była faworytem turnieju w Sosnowcu, ale po zwycięstwie nad Estonią przyszła bolesna porażka po rzutach karnych z Ukrainą. Nasi wschodni sąsiedzi wygrali z Biało-Czerwonymi 3:2 i byli o krok od zapewnienia sobie awansu do finałowej fazy olimpijskich kwalifikacji (więcej tutaj).

Polacy mogli już tylko liczyć na to, że w niedzielę Ukraina przegra z Estonią. Cud się jednak nie wydarzył. Ukraińcy nie zmarnowali wielkiej szansy i po zwycięstwie 5:3 wygrali zawody w Sosnowcu.

Kluczowa dla losów spotkania była pierwsza tercja, w której Ukraińcy zdobyli trzy bramki. Co prawda Estończycy zmniejszyli dystans do jednego gola w ostatnich minutach trzeciej odsłony (3:4), to faworyci nie dali sobie wyrwać triumfu. Aleksander Peresunko strzelił na 5:3 i wprawił drużynę w euforię.

Ukraina wygrała trzeci mecz i z dorobkiem ośmiu punktów zapewniła sobie pierwsze miejsce w tabeli Grupy J. Tym samym na przełomie sierpnia i września 2024 roku powalczy w jednym z trzech turniejów kwalifikacyjnych do ZIO 2026.

Polska o godz. 20:15 zmierzy się na zakończenie turnieju w Sosnowcu z reprezentacją Korei Południowej. Zwycięska ekipa zajmie drugą pozycję w Grupie J. Może mieć ona duże znaczenie, ponieważ Zarząd IIHF może jeszcze podjąć decyzję o wyrzuceniu z ZIO 2026 Rosji i Białorusi. Wówczas dwie kolejne ekipy zostaną dodane do finałowej rundy eliminacji.