Trzeci raz Fernando Alonso na Hockenheim? Statystycznie przed Grand Prix Niemiec

Obiekt Hockenheim w ostatnich latach był bardzo szczęśliwy dla Fernando Alonso. Który kierowca lubi jeszcze ścigać się w Niemczech? Sprawdź statystyki i ciekawostki przed najbliższym wyścigiem.

GP Niemiec od kilku lat rozgrywane jest naprzemiennie na torze Nurburgring i Hockenheim. To właśnie tegoroczny obiekt jest bardzo szczęśliwy dla Fernando Alonso, który wygrał tutaj zawody w sezonie 2010 i 2012. Jednak o trzeci triumf z rzędu może być Hiszpanowi bardzo ciężko, bowiem w fantastycznej formie jest Nico Rosberg oraz Lewis Hamilton.

Triumfujący Fernando Alonso (sezon 2012)

Gdyby wierzyć tylko statystyką, to Hamilton powinien spokojnie zająć wyższą pozycję do swojego kolegi z zespołu. Brytyjczyk wygrał dwukrotnie Grand Prix Niemiec. Natomiast Rosberg miał problemy z ukończeniem wyścigu w czołówce. Największą liczbą zwycięstw na niemieckich torach może pochwalić się Michael Schumacher - czterokrotnie na najwyższym stopniu podium.

Jedno zwycięstwo mniej ma natomiast Fernando Alonso. Z pole position najczęściej ruszał legendarny Jim Clark. Dwa razy z pole position startowali Lewis Hamilton oraz Sebastian Vettel. [ad=rectangle]   Tegoroczne Grand Prix Niemiec będzie 60. w historii (33. Hockenheim, 26. Nurburgring i 1.Avus).

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

W niedzielę kierowcy do pokonania będą mieli 306.458 kilometrów, czyli 67 okrążeń. Tor Hockenheimring liczy 17 zakrętów (6 w lewi i 11 w prawo). Zawodnicy ułatwione wyprzedzanie będą mieli w dwóch miejscach, gdzie zlokalizowano strefy DRS.

Rekord okrążenia należy do Kimiegp Raikkonena, który w sezonie 2004 w barwach McLarena pokonał jedno "kółko" w czasie 1:13.780.

Ostatni weekend na Hockenheim zdominował Fernando Alonso, który startując z pole position wygrał wyścig. Pierwsze pole startowe może okazać się kluczowe, bowiem na 33 wyścigi, 17 razy wygrał kierowca, który w sobotę był najszybszy w kwalifikacjach. Wyjątkiem jest Rubens Barrichello. Brazylijczyk w sezonie 2000 wygrał wyścig na Hockenheim startując z 18. pozycji.

Jeśli chodzi o statystyki zespołowe, to znakomicie na tym tegorocznym obiekcie czuje się Ferrari. Włoska stajnia wygrała 21 razy, zdobyła 19 pole position oraz 51 razy stanęła na podium w wyścigu.