Euro 2020. "Bzdura". Zbigniew Boniek odniósł się do krytyki pod adresem UEFA

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek
WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek

W wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego" Zbigniew Boniek ostro odniósł się do zarzutów, że UEFA naciskała na dokończenie meczu Danii z Finlandią po dramacie Eriksena. Prezes PZPN zdradził również, co podoba mu się w reprezentacji Polski.

Pod koniec pierwszej połowy sobotniego meczu Danii z Finlandią Christian Eriksen przewrócił się na murawę. U piłkarza doszło do zatrzymania krążenia. Służby medyczne błyskawicznie rozpoczęły reanimację. Duńczyka uratowano. Przywrócono mu funkcje życiowe, odzyskał przytomność, jego stan jest stabilny.

Gdy Eriksena na noszach ściągano z boiska, piłkarze obu drużyn także opuścili murawę i mecz przerwano przy stanie 0:0. Po kilkudziesięciu minutach zawodnicy wrócili jednak na boisko. Mecz wznowiono. Pojedynek zakończył się niespodziewanym triumfem Finlandii 1:0.

Po spotkaniu pojawiło się wiele głosów, że mecz nie powinien być kontynuowany tego samego dnia. Spekulowano, że to działacze UEFA nalegali, by jak najszybciej dokończyć przerwane spotkanie. Zbigniew Boniek, wiceprezydent Europejskiej Federacji Piłkarskiej, odpiera takie zarzuty.

- Bzdura (...). Nie wiem jakie rozwiązanie byłoby najlepsze w przypadku spotkania Danii z Finlandią, bo nie ma jednego i dobrego, ale mówienie, że UEFA, że pieniądze, że naciski - jest niebywale niesprawiedliwe i błędne. (...) Żadna decyzja nie jest łatwa i prosta, ale nikt nikogo do niczego nie przymuszał - zapewnił Boniek w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego".

Eriksen w szpitalu wraca do zdrowia, a mistrzostwa Europy trwają dalej. W poniedziałek pierwszy mecz w czempionacie rozegra reprezentacja Polski. Przeciwnikiem Biało-Czerwonych będzie Słowacja. Kibice z niepokojem czekają na to spotkanie. W sparingach przed Euro polska kadra nie pokazała się z dobrej strony.

- Nasza drużyna to niezła mieszanka - przekonuje jednak w "Przeglądzie Sportowym" Boniek i dodaje: - Są w niej gwiazdy światowej piłki, zawodnicy europejskiej klasy i ci, którzy dopiero pukają do wielkiego futbolu. Mieszanka może wybuchnąć. Podoba mi się grupa tych piłkarzy i to, jak funkcjonują. Nie ma podziału na tych do grania na fortepianach i na tych tylko do jego noszenia.

Początek meczu ze Słowacją o godzinie 18:00. Transmisja w TVP 1, TVP Sport i na WP Pilot. Wynikowa relacja na żywo na WP SportoweFakty.