Sensacja w Londynie! Brytyjski bokser zdemolowany

W ostatnich dniach wiele mówiło się o walce Joe Joyce'a z najlepszymi wagi ciężkiej. Te plany jednak Brytyjczyk będzie musiał odłożyć na później. Wszystko przez niespodziewaną przegraną z 40-letnim Chińczykiem Zhilei Zhangiem.

Artur Babicz
Zhilei Zhang bije Joe Joyce'a Twitter / Zhilei Zhang bije Joe Joyce'a
Na papierze walka Zhileia Zhanga (25-1-1, 20 KO) z Joe Joyce'em (15-1, 14 KO) miała być dla Brytyjczyka łatwą robotą. Co prawda, obaj to wicemistrzowie olimpijscy wagi super ciężkiej, jednakże Chińczyk osiągnął ten sukces w 2008 roku i obecnie ma 40 lat. Do tego w jego zawodowym rekordzie na próżno było szukać wartościowych wygranych. Mierzył się z Filipem Hrgoviciem, ale wówczas jednogłośnie przegrał.

Inaczej było w przypadku Joyce'a. Brytyjczyk podchodził do tego pojedynku niepokonany, a na rozkładzie miał wiele znanych nazwisk. Wystarczy powiedzieć, że pokonał wcześniej m.in. Josepha Parkera, Carlosa Takama, Daniela Duboisa czy Bryanta Jenningsa. Jak się okazało, sam rekord nie walczy.

Już od pierwszej rundy 40-letni Chińczyk był zdecydowanie szybszy i agresywniejszy. Brytyjczyk wyraźnie nie potrafił sobie poradzić z presją rywala. To spowodowało, że z każdą minutą Zhilei Zhang coraz bardziej rozbijał rywala. Efektem tego była duża opuchlizna prawego oka już w 3. rundzie.

Chiński pięściarz sprytnie wykorzystywał kontuzję rywala i jeszcze mocniej koncentrował się na uderzeniach w okolice opuchniętego oka. Przed 6. rundą lekarz zawodów badał Joyce'a, ponieważ były duże wątpliwości, czy jeszcze cokolwiek widzi. Ostatecznie dopuszczono go do tej rundy, ale Zhang nie miał litości i brutalnie bił rywala. Sędzia ringowy postanowił zadbać o zdrowie Brytyjczyka i przerwał pojedynek w 6. rundzie.

W ten sposób niespodzianka stała się faktem. Zhilei Zhang sięgnął po pas WBO Interim w wadze ciężkiej i pozbawił Brytyjczyka statusu oficjalnego pretendenta do pełnoprawnego tytułu.