Kwalifikacje w Lahti dla Johana Edina, Maciej Staręga w ćwierćfinale

W kwalifikacjach sprintu mężczyzn wystartowało trzech reprezentantów Polski. Do ćwierćfinału awans wywalczył jednak tylko jeden z nich - Maciej Staręga. Najszybszy czas uzyskał natomiast Johan Edin.

Mateusz Makuch
Podobnie, jak w przypadku kobiet, kwalifikacje mężczyzn zakończyły się zwycięstwem zawodnika ze Szwecji. Johan Edin potrzebował 2 minut i niewiele ponad 40 sekund do pokonania półtorakilometrowej trasy w Lahti. Drugą lokatę zajął reprezentant Norwegii Erik Brandsdal, natomiast trzecią jego rodak Finn Haagen Krogh. W pierwszej dziesiątce uplasowało się jeszcze trzech innych Norwegów. Wśród nich znalazł się mistrz z Falun, Petter Northug.
Nas może cieszyć postawa Macieja Staręgi, który zrealizował plan minimum, czyli wywalczył awans do ćwierćfinału. Polak stracił blisko 4 sekundy do zwycięzcy kwalifikacji i ostatecznie został sklasyfikowany na 19. miejscu. Niestety pozostali dwaj Biało-Czerwoni znaleźli się poza najlepszą trzydziestką. Konrad Motor był 41., natomiast Jan Antolec zapewne będzie chciał jak najszybciej zapomnieć o kwalifikacjach w Lahti, bowiem zajął 77. pozycję na 79. sklasyfikowanych zawodników.

Ćwierćfinały mężczyzn powinny rozpocząć się na kilka minut przed godziną 15.