Norweski król nart wygrał sprint na inaugurację Tour de Ski. Polak otarł się o półfinał

Dobry występ na inaugurację Tour de Ski zanotował Dominik Bury. Polak zajął 17. miejsce w sprincie, do awansu do półfinału zabrakło mu niewiele. Zwyciężył Johannes Hoesflot Klaebo, który prezentował doskonałą formę od eliminacji.

Michał Gałęzewski
Dominik Bury Getty Images / Artur Widak/NurPhoto / Na zdjęciu: Dominik Bury
W sobotę do rywalizacji w sprintach w Val Muestair zgłosiło się aż 101 zawodników, ostatecznie wystąpiło 99 biegaczy narciarskich, w tym trzej Polacy. Każdy z Biało-Czerwonych punktował - Kamil Bury i Maciej Staręga odpadli jednak w eliminacjach, zajmując odpowiednio 36. i 40. miejsce. Na 27. pozycji uplasował się natomiast Dominik Bury, z 9-sekundową stratą do lidera, którym był Johannes Hoesflot Klaebo.

W ćwierćfinale Dominik Bury zaprezentował się dobrze, a jego czas pozwalałby na bezpośredni awans z dwóch innych ćwierćfinałów. Pobiegł jednak w bardzo szybkim ćwierćfinale i ostatecznie odpadł. 17. miejsce na początek Tour de Ski to jednak bardzo dobry występ.

Dużo szybszy był pierwszy półfinał, w którym znów tempo podyktował Klaebo. Skorzystali na tym Federico Pellegrino oraz Sindre Bjoernstad Skar, którzy awansowali z czasami do finału jako szczęśliwi przegrani. W finale zameldowało się po dwóch przedstawicieli Norwegii i Francji, a także Włoch i Czech.

W finale od początku prowadzili Czech Michal Novak i Francuz Lucas Chanavat. Blisko trzymał się jednak Klaebo. Imponujący atak przeprowadził Pellegrino, którego na ostatniej prostej dopadł Klaebo, który na ostatnich metrach wyszedł na prowadzenie i zwyciężył w Szwajcarii.