Włoch i Szwajcarka najlepsi w Davos. Duży pech reprezentanta Polski

Federico Pellegrino oraz Nadine Faehndrich zwyciężyli w sprintach w Davos w ramach Pucharu Świata. Sporego pecha miał Maciej Staręga, który w kwalifikacjach zajął pechowe 31. miejsce.

Michał Gałęzewski
Maciej Staręga PAP/EPA / GIAN EHRENZELLER / Na zdjęciu: Maciej Staręga
W rywalizacji mężczyzn wystartowało 66 zawodników, w tym jeden Polak - Maciej Staręga. W kwalifikacjach awansowało dalej 30 biegaczy, a stawka była bardzo wyrównana. Staręga do zwycięzcy stracił 6.27 sekundy, co dało jednak 31. miejsce. Polak zdobył punkty do klasyfikacji Pucharu Świata, jednak nie miał możliwości walczyć o wyższe cele.

Tradycyjnie w sprintach rozegrano sześć ćwierćfinałów, dwa półfinały i finał. W nim wystąpili reprezentanci aż pięciu państw. Do samego końca o zwycięstwo walczyli Włoch Federico Pellegrino i Norweg Johannes Hoesflot Klaebo. Ostatecznie Włoch pokonał faworyta o 0.15 sekundy. Podium uzupełnił Francuz Lucas Chanavat.

Wyniki sprintu mężczyzn:

# Zawodnik Kraj Czas
1. Federico Pellegrino Włochy 2:14.31 m.
2. Johannes Hoesflot Klaebo Norwegia +0.15 s.
3. Lucas Chanavat Francja +1.25 s.
4. Even Northug Norwegia +1.83 s.
5. Edvin Anger Szwecja +5.50 s.
6. James Clugnet Wielka Brytania +13.39 s.
31. Maciej Staręga Polska

Wśród kobiet zgłosiło się zaledwie 39 zawodniczek, więc niektóre otrzymały być może niepowtarzalną szansę na zdobycie punktów. Zabrakło w Davos Polek, punkty zdobyły Serbka Anja Ilić, Iranka Samaneh Beyrami Baher czy Macedonka Ana Cvetanovska, dla których to życiowy sukces. Dwie ostatnie na dystansie sprinterskim straciły do najlepszej zawodniczki niemal minutę.

Podobnie jak u mężczyzn, w finale znalazły się reprezentantki pięciu państw i do samego końca stawka była niezwykle wyrównana. Ostatecznie pierwsza przybiegła na metę Szwajcarka Nadine Faehndrich i to ona zgarnęła komplet punktów do rywalizacji Pucharu Świata.