Biegi. Joshua Cheptegei poprawił rekord świata na 5 km. Aż o 27 sekund!

Ugandyjczyk Joshua Cheptegei po raz kolejny zapisał się w historii lekkoatletyki. W Monako wygrał bieg na 5 km, wyraźnie poprawiając rekord świata.

Michał Fabian
Joshua Cheptegei PAP/EPA / Juan Carlos Cárdenas / Na zdjęciu: Joshua Cheptegei
23-letni Joshua Cheptegei pokonał 5 km w fantastycznym czasie - 12 minut i 51 sekund. Poprawił rekord świata aż o 27 sekund!

Dotychczas najlepszym osiągnięciem na tym dystansie mógł się pochwalić Rhonex Kipruto, który w styczniu br.  w Walencji ustanowił dwa rekordy za jednym zamachem. Kenijczyk przebiegł 10 km w 26:24, a "po drodze" zmierzono mu 13:18 na 5 km (więcej TUTAJ>>).

- Miałem w głowie wynik poniżej 13 minut. Jestem bardzo szczęśliwy, że urwałem tyle sekund z rekordu świata. To był dla mnie wspaniały pierwszy test w ważnym sezonie - mówił Cheptegei po zwycięstwie w Monaco Run.

To nie pierwszy rekord świata ustanowiony przez Ugandyjczyka. W grudniu ub. roku Cheptegei uzyskał - także w Walencji - najlepszy wynik na 10 km (26:38), który następnie stracił na rzecz wspomnianego Kipruto.

Joshua Cheptegei ma na koncie spektakularne sukcesy nie tylko w biegach ulicznych. W 2019 r. wywalczył złoty medal mistrzostw świata w Dosze w biegu na 10000 m, dwa lata wcześniej w Londynie był drugi na tym samym dystansie.