MŚJ w biathlonie: Dobry występ Mateusza Janika, Kinga Mitoraj czternasta

W niedzielę odbyły się kolejne zawody biathlonowych mistrzostw świata juniorów. W amerykańskim Presque Isle młodzi zawodnicy walczyli o medale w biegach pościgowych.

Łukasz Witczyk

W niedzielę do rywalizacji przystąpili wszyscy uczestnicy mistrzostw świata juniorów. Jako pierwsze na trasę wyruszyły juniorki młodsze, które miały do pokonania 7,5 kilometra biegu. Po raz drugi na najwyższym stopniu podium stanęła Lisa Vittozzi. Zwycięstwo Włoszki nawet przez moment nie było zagrożone. Vittozzi aż siedmiokrotnie pomyliła się na strzelnicy, ale żadna z rywalek nie zdołała zniwelować straty. Oprócz Włoszki na podium stanęły Niemka Anna Weidel i Francuzka Estelle Mougel. Czternasta była Kinga Mitoraj, która w porównaniu do sprintu zanotowała spadek o siedem pozycji. Polka musiała przebiec siedem rund karnych.

W gronie nieco starszych zawodniczek najlepsza była Galina Wisznewskaja. Reprezentantka Kazachstanu nie dała rywalkom najmniejszych szans. Na mecie jej przewaga nad drugą Niemką Luisą Kummer wyniosła aż 58 sekund przewagi. Skład podium uzupełniła Kanadyjka Sarah Beaudry, która dystans 10 kilometrów pokonała o 2 minuty i osiem sekund wolniej niż zwyciężczyni. Na 19. pozycji bieg pościgowy ukończyła Karolina Batożyńska, która na strzelnicy zaliczyła cztery pudła.

Po raz drugi na najwyższym stopniu podium na tegorocznych mistrzostwach świata juniorów stanął Sean Doherty. Amerykanin w biegu juniorów młodszych prowadził od startu do mety i wypracował sobie dużą przewagę nad rywalami. Zdobywca srebrnego medalu, Marco Gross, stracił do Doherty'ego ponad minutę i trzy sekundy. Z kolei brązowy medalista, Dmitrij Szamajew, finiszował ze stratą dwóch minut i dwóch sekund. Z dobrej strony w biegu pościgowym pokazał się Mateusz Janik, który zaliczył awans o 14 pozycji. Polak zaliczył pięć pudeł, lecz dzięki bardzo dobremu biegowi zakończył rywalizację na 11. miejscu. Rafał Penar zajął 22. pozycję (7 karnych rund), a Tomasz Zięba był dopiero czterdziesty dziewiąty (10 karnych rund).

W biegu pościgowym juniorów najlepszy był Francuz Fabien Claude, który miał "zaledwie" jedenaście sekund przewagi nad drugim na mecie Aleksandrem Powarnitsynem. O losach złotego medalu zadecydowało strzelanie. Rosjanin zaliczył sześć karnych rund, a Francuz "tylko" cztery. Mimo dobrego biegu Powarnitsyn nie zdołał zniwelować straty. Trzeci był Norweg Jarle Midthjell Gjoerven. Na 43. pozycji bieg pościgowy zakończył Jakub Topór, który czterokrotnie pomylił się na strzelnicy.