Niespodziewane zwycięstwo Leguelleca, Szczurek najlepszy z Polaków

Jean Phillippe Leguellec zwyciężył w pierwszym w tym sezonie biathlonowego Pucharu Świata biegu sprinterskim. Najlepszy z Polaków, Łukasz Szczurek, zajął 60. miejsce.

Łukasz Witczyk

Sobota to kolejny dzień zmagań o punkty biathlonowego Pucharu Świata. We wczesne popołudnie w szwedzkim Oestersund do rywalizacji w biegu sprinterskim stanęli panowie, którzy mieli do pokonania 10 kilometrów oraz czekały ich dwie wizyty na strzelnicy. Zawody te zakończyły się niespodziewanym zwycięstwem Jeana Philippe Leguelleca, dla którego jest to największy w karierze sukces.

Kluczem do triumfu Kanadyjczyka było bezbłędne strzelanie. W trudnych warunkach, które miały miejsce na strzelnicy tylko czterech biathlonistów popisało się stu procentową skutecznością na strzelnicy. Na strzelnicy działy się bowiem cuda. Szansę na dobre miejsca zaprzepaścili między innymi Carl Johan Bergman i Ole Einar Bjoerndalen. Szwed podczas drugiego strzelania nie posłał do celu żadnego z pięciu pocisków, a utytułowany Norweg tylko raz w pozycji stojącej trafił do tarczy.

Sobotni bieg sprinterski był jednocześnie eliminacjami do niedzielnego biegu na dochodzenie. Leguellec wystartuje w nim jako pierwszy z przewagą ponad 18 sekund nad Francuzem Alexisem Boeufem i blisko 25 sekund nad Austriakiem Christophem Sumannem. Jako szósty na trasę wybiegnie Emil Hegle Svendsen, który w sobotę był o 35 sekund wolniejszy od Kanadyjczyka. Na dziesiątej pozycji bieg sprinterski ukończył Martin Fourcade, który tym samym obronił żółty plastron lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W niedzielnym biegu pościgowym wystartuje jeden reprezentant Polski. Będzie nim Łukasz Szczurek, który zajął 60. miejsce - ostatnie premiowane awansem. Polak tylko raz pomylił się na strzelnicy, a do zwycięzcy stracił ponad 2 minuty i 19 sekund. Słabo spisali się Grzegorz Bril i Krzysztof Pływaczyk. Pierwszy z nich musiał przebiec cztery karne rundy i sklasyfikowany został na 93. pozycji. Jeszcze gorzej zaprezentował się Pływaczyk, który chybił pięciokrotnie i zajął 99. lokatę wyprzedzając jedynie czterech zawodników pochodzących z Chin, Bułgarii, Węgier i Serbii.