Młode Gwiazdy wygrały, walka do ostatniego biegu - Turniej o Puchar Św. Dominika (relacja)

Ekipa Młodych Gwiazd, w której liderem był Krystian Pieszczek zdobyła Puchar Św. Dominika. Kolejne miejsca zajęły drużyny Skandynawii i Biało-Czerwonych.

Michał Gałęzewski
Organizatorzy przygotowali dla kibiców mnóstwo atrakcji. Kilkaset dzieci od godziny 12:00 bawiło się na Wielkim Festynie Rodzinnym, podczas którego mogli poznać tajniki miniżużla, piłki ręcznej, hokeja na lodzie, czy też unihokeja. Dodatkowo najmłodsi mogli skakać na dmuchanych zamkach, czy też zjeżdżalniach. Od godziny 14:30 rozpoczął się turniej piłkarski, który wygrała ekipa Sponsorów, przed Gwiazdami Sportu, Dziennikarzami i Księżmi.
Bardzo dobrą pracę wykonał toromistrz, który przygotował gdańską nawierzchnię tak, aby sprzyjała walce. Od samego początku zawodnicy potrafili wyprzedzać na dystansie, a wiele wyścigów było ciekawszych niż te, które kibice oglądają podczas zawodów ligowych. Niezwykle interesujący był trzeci bieg. Niespodziewanie start wygrał zawodnik Wybrzeża Eduard Krcmar, startujący w Młodych Gwiazdach. Przez trzy okrążenia atakował go Rune Holta, który na wejściu w ostatni łuk minął Czecha. Ten jednak się nie poddał - skontrował ścinając do krawężnika i wyprzedził doświadczonego rywala na mecie.

Od początku rywalizację zdominował zespół Skandynawii, w którym po tym, jak ze startu w Gdańsku zrezygnowali Linus Sundstroem i Patrick Hougaard, gościnnie pojechał Australijczyk Davey Watt. Na drugim biegunie znalazła się natomiast Drużyna Słowiańska, wyraźnie odstająca od reszty. Po dwóch seriach Skandynawowie mieli już pięć punktów przewagi nad drugim zespołem.

Mimo towarzyskiego charakteru zawodów, żużlowcy z biegiem czasu wykazywali się coraz większą ambicją. Kibice doświadczyli ogromnych emocji w 10. wyścigu. Od startu prowadził w nim Andriej Kudriaszow, którego szaleńczo atakował Rune Holta. Na pół okrążenia przed końcem Norweg z polskim paszportem wyszedł na chwilę na pierwsze miejsce, ale po kilku metrach stracił prędkość i Rosjanin wrócił na lokatę gwarantującą trzy punkty. We wszystko wmieszał się jadący wówczas na trzeciej pozycji Kacper Gomólski. Pojechał po wewnętrznej części toru i zdobył dwa oczka dla Biało-Czerwonych.

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło w piętnastym biegu spotkania. Najpierw na tor upadł Dawid Stachyra i został wykluczony z powtórki. W niej na przeciwległej prostej od startu zderzyli się ze sobą Kudriaszow i Krcmar. Rosjanin uderzył w dmuchaną bandę i szybko wstał z toru. Czech natomiast przeleciał kilka metrów nad torem i uderzył w nawierzchnię tylną częścią ciała. Długo leżał na torze, ale ostatecznie lekarz orzekł jego zdolność do dalszej jazdy, jednak więcej już nie wystąpił.

Przed ostatnim biegiem Młode Gwiazdy i Skandynawowie mieli po 31 punktów i prowadzili o dwa oczka przed Biało-Czerwonymi. Krystian Pieszczek wygrał decydujący start i mimo ataków aktualnego kapitana Wybrzeża - Magnusa Zetterstroema dojechał do mety na pierwszej lokacie i zapewnił swojemu zespołowi zwycięstwo w zawodach. I Młode Gwiazdy - 34 1. Krystian Pieszczek - 13 (3,2,3,2,3) 2. Eduard Krcmar - 6 (3,0,3,u/-,-) 3. Szymon Woźniak - 9 (1,3,0,3,2) 4. Kai Huckenbeck - 6 (0,1,2,0,3)