Kto zyskał, a kto stracił na tłumikowej rewolucji?

Od roku 2011 władze światowego żużla wprowadziły obowiązek stosowania "nowych" tłumików. Sprawdziliśmy kto na tamtych zmianach zyskał najwięcej, a także dla których zawodników był to słabszy okres.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Wprowadzenie przed sezonem 2011 nowych tłumików spowodowane było między innymi ograniczeniem emisji hałasu jaki wydawały motocykle. Na nic zdały się protesty żużlowców, którzy krytykowali nowe urządzenia i otwarcie mówili, że są one niebezpieczne. Zawodnicy na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie wypowiadali się o manewrach, które są ograniczone przez tłumiki. Wzrosła także liczba kontuzji, co mogło być przyczyną nowych urządzeń tłumiących hałas.
Wprowadzenie nowych "rur" wywróciło do góry nogami hierarchię w światowym żużlu. Do głosu zaczęli dochodzić młodzi zawodnicy, którzy odnosili sukcesy w cyklu Grand Prix. Na zmianach skorzystał także Greg Hancock, ale zanim zaczniemy wskazywać zawodników, którzy mogą czuć się wygranymi, dzięki zmianie przepisów sprzed czterech lat, to skupimy się na tych, którzy najwięcej stracili.
W roku 2010, czyli tuż przed tłumikową rewolucją, tytuł mistrza świata wywalczył Tomasz Gollob. Dla wychowanka bydgoskiej Polonii był to najlepszy sezon w karierze. Rok później "Chudy" nadal był w czołówce, lecz wyniki przez niego osiągane nie były już tak spektakularne jak sezon wcześniej. To właśnie wieloletniego kapitana żużlowej reprezentacji Polski można uznać za największą ofiarę zmiany tłumików.

Gollob wielokrotnie przyznawał, że po wprowadzeniu przelotowych "rur" jest w stanie wrócić do dawnych wyników. - Moje zdanie odnośnie tłumików jest niezmienne. Te, na których jeździmy obecnie nie są bezpieczne. Uważam, że powinny wejść do użytku przelotowe tłumiki, bo to jest mniejsze zło. Będzie mniej kontuzji, mniej wypadków, także śmiertelnych - przyznał w jednym z wywiadów "Chudy". Jak na przestrzeni lat zmieniała się średnia Golloba w rozgrywkach Ekstraligi? W swoim mistrzowskim sezonie wyniosła ona 2,675 punktu na bieg. Miniony rok Gollob zakończył ze średnią 1,741.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×