Pewność siebie potrafi być zdradliwa - rozmowa z Adrianem Miedzińskim, żużlowcem KS Toruń

Od początku kariery Adrian Miedziński jest wierny klubowi, w którym się wychował. - Nie zadeklaruję jednak, że do końca życia będę jeździł w Toruniu, bo nie wiem, co się przydarzy - mówi "Miedziak".

Oliwer Kubus
Oliwer Kubus

Oliwer Kubus: Na początek pytanie-zagadka. Obecnie ilu zawodników z ekstraligi startuje nieprzerwanie w jednym klubie dłużej od ciebie?

Adrian Miedziński: Jeden.

Zgadza się. To Damian Baliński. Co w takim razie decyduje o przywiązaniu do Torunia? Lokalny patriotyzm czy inne, obiektywne czynniki?

- Lokalny patriotyzm na pewno. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Nie sprawdzałem tego przysłowia w praktyce, jednak wydaje mi się, że dużo w nim prawdy. Tu się wychowałem, mieszkam i mam sponsorów oraz inne osoby, które mi pomagają. Były oczywiście trudne sezony, szczególnie 2006, w którym do końca walczyliśmy o utrzymanie. W klubie nigdy nie było jednak problemów finansowych. Wiadomo, mogłem odejść gdzieś, gdzie miałbym lepsze warunki, ale czasami pieniądze to nie wszystko i trzeba patrzeć na różne aspekty. Niepoślednią rolę odgrywają sponsorzy, którzy pozwalają utrzymać wychowanka w mieście.

W ostatnich miesiącach spekulowało się o twoich przenosinach. Faktycznie byłeś blisko zmiany klubu?

- Pojawiła się taka opcja, aczkolwiek sprawy w miarę szybko się wyjaśniły. Można było przeciągać negocjacje, próbować podbijać stawki, lecz uznałem, że to się mija z celem. W Toruniu są teraz dobrzy ludzie. Wszystko wyjdzie co prawda w trakcie sezonu, ale jestem optymistą. Kontrakt nie został jeszcze podpisany, ponieważ ciągle mijamy się z prezesem. Musimy się w końcu spotkać i dopełnić formalności. Nie zadeklaruję, że do końca życia będę jeździł w tym klubie, bo nie wiem, co się przydarzy, jednak przyszły sezon na pewno spędzę w Toruniu. Co będzie dalej, zobaczymy.
Odczuwasz, że żużel jest w Toruniu religią? Wychodząc na miasto, jesteś zagadywany przez kibiców? - Jestem rozpoznawalny. Czasami ludzie spojrzą, o coś zapytają. Ale przez tak długi okres człowiek do tego przywyknął i nie stanowi to problemu.

Czyli po słabszym występie nie boisz się, że ktoś cię zaczepi, niemiło potraktuje?

- Nie. Może się znaleźć ktoś, kto powie, co myśli. Jednak kibic ma prawo wyrażać swoją opinię. Musimy się z tym pogodzić.

Właściwie powinienem zacząć rozmowę od pytania o zdrowie. Ten generalnie pechowy dla ciebie rok zakończyłeś pechowo, łamiąc kość śródstopia w dwóch miejscach.

- W trzech miejscach, uściślając. Na szczęście ze zdrowiem już w porządku. Zacząłem delikatne treningi, a w poprzednią sobotę wróciłem z nart. Coś jeszcze odczuwam, w końcu dopiero wracam do aktywności po długiej przerwie, ale w niczym mi przebyty uraz nie przeszkadza. Normalnie biegam i funkcjonuję.

Miniony sezon był dla was ciągłą gonitwą. Minusowe punkty, szereg kontuzji oraz nieudana inauguracja powodowały, że od początku do końca goniliście pierwszą czwórkę. Presja z was nie schodziła. To nieustanne parcie na wynik dało wam się we znaki?

- Nie da się od tego uciec. Człowiek żyje w tej atmosferze, czyta gazety, wie, jaka jest sytuacja w tabeli. Nawet jeśli stara się siebie oszukać i udaje, że o tym nie myśli, w podświadomości i tak to ciśnienie istnieje. Z pewnością miało ono wpływ na naszą postawę. Każdy chciał dać z siebie jak najwięcej, a czasami gdy za bardzo się chce, to niektóre rzeczy nie wychodzą.

Chyba dodatkowym balastem jest przystępowanie do rozgrywek jako dream-team. Oczekiwania są ogromne, a wśród rywali obowiązuje zasada "bij faworyta".

- Musimy sobie z presją radzić. W ostatnich latach jeździliśmy o medale. Runda zasadnicza była jednak zwykle formalnością, a prawdziwa walka zaczynała się dopiero w fazie play-off. Teraz ciśnienie ciążyło na nas od pierwszych kolejek, bo każde potknięcie oddalało od celu.

Nadmierna presja była jedną z przyczyn twoich częstych upadków? - Jak powiedziałem: gdy się za bardzo chce, to wiele rzeczy nie wychodzi. Gdzieś się zatraciłem; wszystko poskładało się w całość. Pogubiłem się też sprzętowo, bo sam nie wiedziałem, czy upadki są winą moją czy sprzętu. Straciłem pewność siebie i forma leciutko uciekła. Ale to już nieistotne. Było, minęło. Ten sezon kasuję z pamięci i skupiam się na nowych rzeczach.
- Ciśnienie ciążyło na nas od pierwszych kolejek - ocenia Adrian Miedziński - Ciśnienie ciążyło na nas od pierwszych kolejek - ocenia Adrian Miedziński
Przez wywrotki i bezpardonową jazdę przylgnęła do ciebie łatka torowego zabijaki. Z innej, bardziej przyjaznej strony Adrian Miedziński pokazał się w programie "Czarny charakter". To była próba ocieplenia wizerunku? - Każdy ma inny sposób koncentracji przed zawodami. Jeden się uśmiecha i żartuje, drugi woli usiąść i w spokoju przygotować się do startu. Dwie godziny w telewizji nie są odzwierciedleniem tego, jakim się jest na co dzień. Kibice znają nas albo z toru, albo z transmisji. Na tym budują swoją wizję człowieka. Tymczasem sfera mentalna i psychika są bardziej rozbudowane. Udział w programie był decyzją spontaniczną.

Do klubu wraca dobrze ci znany Jacek Gajewski. To odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku?

- Jest dobrym fachowcem. Myślę, że wróci z nowymi pomysłami i pokładami energii. Zna się na tym sporcie, czuje go, mimo że sam wcześniej nie startował na żużlu. Byli żużlowcy często nie potrafią przekazać swoim podopiecznym wiedzy, a pan Jacek tę zdolność posiada.

Ty tę zimę spędzisz inaczej niż poprzednie czy postawisz na sprawdzony tryb przygotowań?

- Tryb po części jest sprawdzony, po części nastąpią w nim modyfikacje. Bardziej przyłożę się, tak jak przed dwoma laty, do pracy z psychologiem i spraw sprzętowych. Po zeszłorocznym, dobrym sezonie niektóre rzeczy mi uciekły. Okazało się, że zbyt pewnie do nich podszedłem, co szybko zweryfikował tor. Jakiś moment przespałem. Muszę ciężej przepracować okres przygotowawczy, włączając też w to kwestię sprzętu. Nie wiemy jeszcze zresztą, jaką decyzję podejmie się w sprawie tłumików.

Czy Adrian Miedziński poradziłby sobie jako stały uczestnik cyklu Grand Prix?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×