Indywidualni mistrzowie w 2014 roku. Polacy zdobywali medale w innych krajach

W Belgii, Estonii czy nawet w RPA - w 2014 roku o tytuł indywidualnego mistrza rywalizowano w ponad dwudziestu krajach. W niektórych zawody te miały formułę otwartą i brali w nich udział obcokrajowcy.

Wojciech Ogonowski
W Polsce po raz pierwszy ze złotego medalu cieszył się Krzysztof Kasprzak. Tym samym powtórzy on wyczyn swojego ojca Zenona, który w 1990 roku wygrał finał IMP w Lublinie. Ogólnie w minionym sezonie krajowe finały wygrało pięciu stałych uczestników cyklu Grand Prix 2014. Byli to Chris Holder, Niels Kristian Iversen, Tai Woffinden, Matej Zagar oraz wspomniany Kasprzak.
Formuła "open" w niektórych państwach poskutkowała tym, że medale zdobyli Polacy. Na Słowacji mistrzem został Kamil Brzozowski, a wicemistrzem Karol Ząbik, z kolei na Łotwie na najniższym stopniu podium stanął Michał Szczepaniak. W Stanach Zjednoczonych o tytuł rywalizowano w dwóch federacjach - AMA i SRA. W mistrzostwach nie brał udział Greg Hancock.

Słoweńcy i Chorwaci rywalizowali co prawda wspólnie, jednak przyznawali tytuły osobno. W klasyfikacji łącznej kolejność na podium była taka sama jak w IM Słowenii. Jedną rundę mistrzostw opuścił Jurica Pavlic, przez co zajął w niej dopiero czwarte miejsce.

W Holandii natomiast nie udało się rozegrać ostatniego, trzeciego finału w Lelystad, dlatego medali... nie przyznano. Z kolei w RPA żużlowcy ciągle rywalizują, a ostatnia runda odbędzie się 7 grudnia w Walkerville.

Klasyfikacja medalowa krajowych indywidualnych mistrzostw w 2014 roku:

* W RPA do rozegrania została jeszcze jedna runda. W Holandii ostatniej rundy nie udało się rozegrać, przez co nie przyznano medali.