Wciąż bez decyzji w sprawie Patryka Dudka

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami, w piątek odbyło się posiedzenie Głównej Komisji Sportu Żużlowego, którego przedmiotem było naruszenie przepisów antydopingowych przez Patryka Dudka.

Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
Żużlowiec SPAR Falubazu Zielona Góra złożył obszerne wyjaśnienia, jednak podczas posiedzenia nie zapadły żadne decyzje odnośnie kary, jaka zostanie na niego nałożona. Postępowanie w sprawie jest kontynuowane.
Przypomnijmy, że wyniki badań próbki "B" potwierdziły, że Patryk Dudek zażył niedozwolony środek dopingujący. W jego organizmie wykryto metyloheksanaminę.

Wysokość kar w tym przypadku reguluje art. 319, punkt 14 Przepisów Dyscyplinarnych Sportu Żużlowego, który brzmi:

Za przewinienia zawodników i adeptów nakłada się następujące kary i środki dyscyplinarne. Za naruszenie przepisów antydopingowych:
- kara pieniężna od 5000 zł do 50000 zł oraz zawieszenie na okres od 6 miesięcy
- dyskwalifikacja oraz utrata licencji zawodnika na okres od 6 miesięcy do 2 lat
- kary i sankcje z kodeksu antydopingowego FIM


Ważny w tym artykule jest zapis o możliwych karach i sankcjach wynikających z kodeksu antydopingowego FIM. Reguluje je art. 10 FIM ANTI-DOPING CODE. To dość obszerny artykuł, z którego część zapisów nie dotyczy sytuacji Patryka Dudka. Przy ustalaniu kary brany będzie pod uwagę stopień winy zawodnika. Kara może zostać zmniejszona w przypadku, gdy żużlowiec oprócz swojego wytłumaczenia przedstawi jakieś inne dowody. Jeśli zawodnik jest w stanie wytłumaczyć jak nielegalna substancja trafiła do jego organizmu (albo znalazła się w jego posiadaniu) i potrafi udowodnić, że nie zamierzał z niej skorzystać w celu zwiększenia swoich wyników sportowych lub w celu zamaskowania użycia wcześniej niedozwolonych środków, to możliwe są następujące warianty:
  1. minimum upomnienie i brak dyskwalifikacji z nadchodzących turniejów
  2. maksimum dwa lata dyskwalifikacji

Reasumując. Patryk Dudek może otrzymać karę finansową od 5 do 50 tysięcy złotych oraz dyskwalifikację od 6 miesięcy do 4 lat.

W grę wchodzi również odjęcie wszystkich punktów, które zawodnik zdobył w zawodach indywidualnych i drużynowych od momentu przeprowadzenia badania, do momentu czasowego zawieszenia.

Należy również pamiętać, że Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) może zaskarżyć wyrok, jeżeli uzna, że jest on zbyt łagodny.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×