Przed Grand Prix Polski: Emil Sajfutdinow najskuteczniejszy w gorzowskich turniejach

30 sierpnia na torze w Gorzowie rozegrane zostanie Grand Prix Polski. W trzech dotychczasowych turniejach na Stadionie im. Edwarda Jancarza najwyższą średnią biegową uzyskał Emil Sajfutdinow.

Łukasz Witczyk
Cykl Grand Prix na torze w Gorzowie zadebiutował w 2011 roku. Wówczas była to ostatnia runda zmagań o medale Indywidualnych Mistrzostw Świata. Zawody zostały przerwane po szesnastu biegach z powodu opadów deszczu, a ich zwycięzcą został Greg Hancock, który tym samym wywalczył swój drugi w karierze mistrzowski tytuł. Spośród uczestników tegorocznego cyklu to właśnie Amerykanin najlepiej radzi sobie w gorzowskich turniejach Grand Prix.
Za każdym razem Hancock był w czołówce tych zawodów. Oprócz zwycięstwa ma na swoim koncie również piąte i czwarte miejsce. "Grin" łącznie wystąpił w 17 biegach, w których wywalczył 35 punktów. Daje mu to średnią 2,058 punktu na bieg. Od dwukrotnego mistrza świata nieznacznie lepszy jest Emil Sajfutdinow. Rosjanin, który w tym roku nie startuje w elitarnym cyklu w 16 biegach zdobył 33 punkty (średnia 2,063).
Greg Hancock doskonale radzi sobie na gorzowskim torze Greg Hancock doskonale radzi sobie na gorzowskim torze
Patrząc na statystyki występów w gorzowskich turniejach Grand Prix oprócz Hancocka w gronie faworytów znajdują się Chris Holder, Niels Kristian Iversen i Jarosław Hampel. Polak przed rokiem na Stadionie im. Edwarda Jancarza odniósł zwycięstwo, a "Chrispy" zajął drugą lokatę. Również w 2012 roku Australijczyk sklasyfikowany został na drugiej pozycji, a jedynym zawodnikiem, który zdołał go pokonać był Martin Vaculik.

Do walki o najwyższe pozycje w Grand Prix Polski włączyć powinni się pozostali żużlowcy gorzowskiej Stali. W 2012 roku na najniższym stopniu podium tych zawodów stał Bartosz Zmarzlik, który jednak przed rokiem nie uzyskał przepustki do finału. Z kolei Matej Zagar w swoim jedynym występie przed gorzowską publicznością był jedenasty, a Krzysztof Kasprzak siódmy.

Przypominamy, iż nadal trwa sprzedaż biletów na Grand Prix Polski, które 30 sierpnia rozegrane zostanie na stadionie im. Edwarda Jancarza w Gorzowie. Szczegóły na stronie www.sgp.stalgorzow.pl.