Memoriał Władysława Pietrzaka po raz trzeci (lista startowa)

Już w najbliższą środę na torze w Lublinie odbędzie się III memoriał Władysława Pietrzaka - wieloletniego działacza Polskiego Związku Motorowego oraz Międzynarodowej Federacji Motocyklowej.

Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
Władysław Pietrzak powszechnie uznawany jest za twórcę sportu żużlowego w znanej postaci. W młodości bronił on honoru ojczyzny w czasie Powstania Warszawskiego.
Z inicjatywy Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya oraz firmy Nice, memoriał W. Pietrzaka zostanie w tym roku połączony z I rundą cyklu Nice Cup dla najmłodszych zawodników Nice Polskiej Ligi Żużlowej. Zawody zostaną rozegrane w formule znanej z odnowionych Indywidualnych Mistrzostw Europy. 16 żużlowców rywalizować będzie w 20-biegowym turnieju indywidualnym. Dwaj najlepsi otrzymają bezpośrednio miejsce w biegu finałowym. Zawodnicy sklasyfikowani na pozycjach 3-6 wezmą udział w biegu ostatniej szansy, z którego dwóch najlepszych uzupełni stawkę finalistów.

W ubiegłym roku memoriał odbył się na torze w Ostrowie Wielkopolskim przy okazji zgrupowania zaplecza kadry juniorów. Wówczas najlepszy w biegu finałowym okazał się Oskar Fajfer. Z kolei dwa lata wcześniej na torze w Pile triumfował reprezentant WTS-u Nice Warszawa, Piotr Pawlicki. W Lublinie w gronie faworytów do zwycięstwa należy upatrywać czołowego juniora Nice PLŻ: Adriana Gałę czy doskonale znającego lubelski tor, Oskara Bobera. Ze względu na brak zgłoszenia zawodników z Łodzi, stawkę uzupełnią Dawid Krzyżanowski oraz Paweł Wolender - reprezentanci Unibaxu Toruń.

Przy okazji zawodów memoriałowych, zawsze warto w kilku zdaniach przypomnieć biografię osoby, którą wszyscy wspominamy. Władysław Pietrzak urodził się w 1919 roku w rodzinie o głębokich, polskich korzeniach. Ojciec był ogrodnikiem, a matka nauczała religii w szkole. Podczas okupacji wstąpił do Armii Krajowej. Pod pseudonimem "Prus" walczył jako żołnierz konspiracji niepodległościowej w oddziałach Kedywu, VII obwodzie "Obroża" AK. Uczestniczył również w Powstaniu Warszawskim. Za bohaterską postawę został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - jednym z najwyższych, ówczesnych odznaczeń państwowych, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim i wieloma innymi krzyżami i medalami.

Po wojnie osiedlił się wraz z małżonką w Bytomiu, gdzie pracował jako dziennikarz i działacz sportowy. W latach 1950-1952 był przewodniczącym sekcji motocyklowej Polonii Bytom. Przyczynił się do reaktywacji Śląsko-Dąbrowskiego okręgu PZM, stając się jego kapitanem sportowym. Przeniósł się następnie do Warszawy, aby kontynuować pracę w Polskim Związku Motorowym, którego członkiem był od 1937 roku. Począwszy od 1956 roku działał w zarządzie PZM, w latach 1966-1970 był wiceprezesem, a między 1977 a 1983 rokiem pełnił funkcję zastępcy sekretarza generalnego. W tym czasie organizował wiele imprez żużlowych i motocyklowych.

Aktywnie działał w Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM). Dzięki znajomości wielu języków, stał się reprezentantem Polski na światowych kongresach FIM. Od 1956 roku był członkiem Podkomisji Wyścigów Torowych, później stał się jej przewodniczącym. W 1973 roku, po utworzeniu samodzielnej Komisji Wyścigów Torowych (CCP) był jej prezydentem aż do 1982 roku.

Innym zamiłowaniem Pana Władysława była praca dziennikarska. Na początku swojej kariery związał się z katowickim "Sportem", jednym z przodowników w tej dziedzinie publicystyki. Pisał także w "Motoryzacji", "Sport i Wczasy", "Za kierownicą", "Auto, Moto, Sport". Jest autorem wielu felietonów, artykułów, notatek i statystyk. Z chwilą, gdy tygodnik "Motor" stał się oficjalnym organem prasowym PZM, pojawiały się w nim artykuły autorstwa Władysława Pietrzaka. Był on także współpracownikiem Polskiego Radia, a w latach 1962-1974 współtworzył "Magazyn Postępu Technicznego" w ośrodku telewizyjnym w Katowicach. Laureat zespołowej nagrody "Złoty Ekran" w 1964 roku. Od 1990 roku współpracował też z "Tygodnikiem Żużlowym", "Żużlowcem", "Ligą Żużlową", "Półką Kibica Żużlowego", "Miesięcznikiem Żużlowym" i "Światem Żużla".

Zmarł po długiej chorobie 27 marca 2008 r. w wieku 88 lat. Już w środę, najmłodsi żużlowcy po raz trzeci uczczą pamięć tego wybitnego człowieka, który w pełni poświęcił się sportowi żużlowemu oraz ojczyźnie.

Lista startowa - III Memoriał W. Pietrzaka, I runda Nice Cup:
1. Kamil Wieczorek (ZKS ROW Rybnik)
2. Grzegorz Bassara (PGE Marma Rzeszów)
3. Artur Cyło (PGE Marma Rzeszów)
4. Adrian Gała (Carbon Start Gniezno)
5. Robert Chmiel (ZKS ROW Rybnik)
6. Mateusz Rujner (GKM Grudziądz)
7. Dawid Krzyżanowski (Unibax Toruń)
8. Maciej Fajfer (Carbon Start Gniezno - zawodnik do 23-ego roku życia)
9. Arkadiusz Madej (KMŻ Lublin)
10. Damian Dąbrowski (Unia Tarnów, KMŻ Lublin - gość)
11. Oskar Bober (GKM Grudziądz)
12. Paweł Wolender (Unibax Toruń)
13. Dawid Wawrzyniak (Carbon Start Gniezno)
14. Mateusz Wieczorek (KSM Krosno, KMŻ Lublin - gość)
15. Mikołaj Trępała (Polonia Bydgoszcz)
16. Karol Jóźwik (Polonia Bydgoszcz)

Początek zawodów o godzinie 17:30. Sędziuje Paweł Słupski z Lublina.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×