Zmiany w Regulaminie DMP Ekstraligi 2013

W środę Zgromadzenie Wspólników wprowadziło w życie Regulamin Finansowy i zatwierdziło zmiany w Regulaminie DMP na sezon 2013. Oto zmiany, jakie zostaną wprowadzone od nowego sezonu.

Damian Gapiński
Damian Gapiński

Najważniejsza zmiana w zakresie Regulaminu DMP na sezon 2013 dotyczy składu drużyn. Pod numerami 6 i 7 oraz 14 i 15 będą mogli startować wyłącznie polscy zawodnicy młodzieżowi z KSM do 4,00. Wprowadzenie tego wymogu spowoduje też, że juniorzy z KSM powyżej 4,00 będą musieli o miejsce w składzie rywalizować z seniorami. Do XIV biegu włącznie, zawodników z numerami 6-7 i 14-15 może zastąpić rezerwa taktyczna tylko odpowiednio z numerami startowymi 6-7 i 14-15.

Zniesiony zostanie jednak limit zawodników z Grand Prix, którzy będą mogli startować w jednej drużynie.

Zmianie uległ również przepis dotyczący zawodników zastępowanych (ZZ). Zastąpionym będzie mógł być zawodnik, który startuje w zawodach ligowych w terminie kalendarzowym opublikowanym w Kalendarzu Lig Międzynarodowych.

Listy zawodników kadry klubu z trzema z najwyższymi indywidualnymi KSM będą publikowane w komunikatach, każdorazowo, gdy kadra klubu ulegnie zmianie. W przypadku równości indywidualnych KSM, o tym, który zawodnik będzie w komunikacie wśród trzech zawodników z najwyższymi KSM, zadecyduje klub.

Od sezonu 2013 będzie obowiązywała nowa tabela biegowa. Zestawy biegowe:

Zestaw 1

Bieg Tor A Tor B Tor C Tor D
I 1 Ż 9 C 2 B 10 N
II 15 N 6 Ż 14 C 7 B
III 11 C 3 Ż 12 N 4 B
IV 5 Ż 15 N 7 B 13 C
V 12 N 1 Ż 11 C 2 B
VI 3 Ż 13 C 4 B 14 N
VII 9 C 5 Ż 10 N 6 B
VIII 7 B 14 C 6 Ż 15 N
IX 4 B 10 N 3 Ż 9 C
X 13 C 2 B 15 N 1 Ż
XI 7 B 11 C 5 Ż 12 N
XII 10 N 2 B 13 C 3 Ż
XIII 6 B 14 N 1 Ż 11 C
XIV 12 N 4 B 9 C 5 Ż
XV C Ż N B

Zestaw 2

Bieg Tor A Tor B Tor C Tor D
I 9 C 1 Ż 10 N 2 B
II 6 Ż 15 N 7 B 14 C
III 3 Ż 11 C 4 B 12 N
IV 15 N 5 Ż 13 C 7 B
V 1 Ż 12 N 2 B 11 C
VI 13 C 3 Ż 14 N 4 B
VII 5 Ż 9 C 6 B 10 N
VIII 14 C 7 B 15 N 6 Ż
IX 10 N 4 B 9 C 3 Ż
X 2 B 13 C 1 Ż 15 N
XI 11 C 7 B 12 N 5 Ż
XII 2 B 10 N 3 Ż 13 C
XIII 14 N 6 B 11 C 1 Ż
XIV 4 B 12 N 5 Ż 9 C
XV Ż C B N

Po IV, VII, XI i XIV serii startów wprowadzono przerwę techniczną, która jest przeznaczona na równanie toru. Przerwa po VII biegu jest określana jako długa przerwa techniczna i obowiązkowo trwa 10 minut. Może zostać skrócona przez sędziego, jeżeli uzna, że zawody opóźniają się lub warunki pogodowe stwarzają zagrożenie niemożności rozegrania całości meczu.

W części zasadniczej rozgrywek mecz będzie można uznać za zaliczony tylko w przypadku odjechania przynajmniej 8 biegów. W rundzie finałowej mecz będzie zaliczony tylko w przypadku odjechania wszystkich biegów.

Jeżeli zawodnik będzie wpisany w zgłoszeniu do zawodów, lecz będzie nieobecny w parku maszyn o godzinie rozpoczęcia zawodów, do chwili jego przybycia, w jego miejsce może być użyta tylko rezerwa zwykła.

Tylko bieg 15 będzie biegiem nominowanym. Wprowadzone zostaną natomiast dwa biegi juniorskie (2 i 8). W biegu nominowanym będą mogli wziąć udział jedynie zawodnicy spod numerów 1-5 oraz 9-13 sklasyfikowani wg sumy zdobytych punktów. Start zawodników młodzieżowych w biegu nominowanym będzie możliwy, jeżeli spośród zawodników z numerami 1-5 oraz 9-13 sklasyfikowany będzie tylko jeden zawodnik (pozostali będą niezdolni do dalszej jazdy). Wówczas drugim zgłoszonym do biegu nominowanego zawodnikiem może być ten, który wcześniej był niezdolny decyzją lekarza do dalszej jazdy. Zawodnik młodzieżowy może go zastąpić, jeżeli nie wyczerpał swojego limitu startów.

Pod wpływem wydarzeń, które miały miejsce podczas derbów województwa Lubuskiego pomiędzy Stalą Gorzów a Stelmet Falubazem Zielona Góra, wprowadzono przepis, który umożliwia sędziemu lub Jury przerwanie spotkania, jeżeli stwierdzą, że istnieją przyczyny lub nadzwyczajne okoliczności, dla których mecz nie może być odpowiednio rozegrany lub kontynuowany. W przypadku nadzwyczajnych okoliczności, sędzia lub Jury Zawodów mają prawo konsultacji z SE. Przerwany mecz powtarza się chyba, że dotyczy to meczu rundy zasadniczej, w którym odjechano przynajmniej 8 biegów i może zostać zaliczony wynik.

Na wszystkie mecze rundy finałowej powołane zostanie Jury Zawodów.

Ważną zmianą jest również obniżenie KSM drużyny. Przypomnijmy, że do tej pory dolny KSM w Ekstralidze wynosił 34, natomiast maksymalny 41. Zgromadzenie Wspólników zarekomendowało jednak zmianę i od sezonu 2013 KSM zespołów będzie musiał się mieścić w przedziale 31-39.

Nie ulegnie zmianie sposób liczenia KSM. Podstawą obliczania indywidualnej KSM zawodnika jest tzw. średnia punktowa (zwana w skrócie SBP). SBP oblicza się w następujący sposób: suma zdobytych na torze punktów i punktów bonusowych podzielona przez liczbę biegów, w których zawodnik wziął udział, wliczając w to również biegi nie ukończone z powodu: wykluczeń, upadków, defektów, przy czym w powyższych obliczeniach nie uwzględnia się:
- biegów, w których zgodnie z tabelą biegów startują wyłącznie zawodnicy
młodzieżowi,
- dwóch najlepszych i dwóch najgorszych meczów zawodnika pod względem
średniej z meczu, przy czym:
a) średnią z meczu oblicza się nie uwzględniając biegów, w których zgodnie
z tabelą biegów startują wyłącznie zawodnicy młodzieżowi,
b) do wyboru najlepszych i najgorszych meczów nie bierze się pod uwagę
meczów, w których zawodnik miał 0 startów (zawodnicy zastępowani,
zasada zawarta w pkt a, zawodnicy, którzy byli zgłoszeni do zawodów
lecz nie wystartowali z żadnym z biegów),
c) z dwóch meczów, w których zawodnik uzyskał taką samą średnią
z meczu, lepszym jest mecz z większą liczbą startów,
d) z dwóch meczów, w których zawodnik uzyskał taką samą średnią
z meczu, gorszym jest mecz z większą liczbą startów.

Wynik dzielenia zaokrągla się do 3 miejsc po przecinku dziesiętnym. Za biegi
nie ukończone z powodu wykluczenia uważa się także biegi, w których:
- zawodnik nie stanął na starcie z powodu wcześniejszego wykluczenia
(wykluczenie z określonych biegów bądź do końca zawodów);
- zawodnikowi odebrano punkty w wyniku weryfikacji biegu lub meczu.
Uważa się, że zawodnik nie wziął udziału w biegu, jeżeli nie stanął na starcie
biegu powtórzonego z powodu niezawinionej kontuzji.

Indywidualną KSM zawodnika oblicza się mnożąc SBP przez 4, zaokrąglając
wynik do 2 miejsc po przecinku dziesiętnym. Przepis ten dotyczy zawodników,
którzy wzięli udział w co najmniej 15 biegach zawodów DMP.

Dla zawodników krajowych, dla których rok obowiązywania KSM jest pierwszym
rokiem po ukończeniu 21 roku życia, indywidualną KSM obniża się o 10 procent z zaokrągleniem do 2 miejsc po przecinku. Jeżeli obliczony wynik jest niższy od 2,5 pkt przyjmuje się KSM równą 2,5 pkt.

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×