Rekordowy Andersson - relacja z półfinału DMŚJ w Rawiczu

Młodzieżowe reprezentacje Czech, Szwecji, Ukrainy i Polski zjechały w sobotnie popołudnie do Rawicza, by stoczyć bój o awans do finałowych zawodów DMŚJ. Awans zapewniła sobie reprezentacja Szwecji. Polacy ostatecznie zajęli drugą lokatę.

Marcin Dopierała

Zarówno organizatorzy jak i fani byli pełni obaw o pogodę, która w Rawiczu zwiastowała opady deszczu. Ostatecznie deszcz oszczędził południowe krańce Wielkopolski i zawody mogły odbyć się bez przeszkód. Impreza rozpoczęła się punktualnie o godzinie 16, gdy do prezentacji zawodników wyprowadzili pasjonaci motocykli szosowych na swoich maszynach. Następnie kibiców przywitali włodarze miasta oraz gminy Rawicz.

Już w pierwszym biegu miłośnicy sportu zgromadzeni na stadionie im. Floriana Kapały byli świadkiem poprawienia rekordu toru przez Denisa Anderssona, który 4 kółka rawickiego owalu przejechał w czasie 60,38 sek. W biegu piątym fantastyczną walkę o pierwszą pozycję stoczył reprezentant Szwecji, Linus Sundstroem z Piotrem Pawlickim. Z pojedynku z tarczą wyszedł Szwed i ostatecznie 3 punkty powędrowały na konto Skandynawów. Bieg szósty to zacięta walka o 2 punkty Kiriła Cukanowa z Kimem Nilssonem zakończona upadkiem Ukraińca. Powtórkę biegu wygrał Piotr Pawlicki przed Kimem Nilssonem a Jan Holub z powodu upadku na końcu stawki biegu tego nie ukończył. Na kolejne emocje kibicom przyszło czekać do biegu dziewiątego, w którym Simona Gustafssona przez niemal cztery kółka ścigał Maciej Janowski. Ataki zawodnika z Wrocławia przyniosły oczekiwany efekt, co ponownie wysunęło reprezentację Polski na czoło stawki. Do niecodziennej sytuacji doszło po biegu szesnastym, gdzie po minięciu mety zasłabł i upadł na tor Kirił Cukanow. Skończyło się tylko na strachu, bowiem reprezentant Ukrainy opuścił tor o własnych siłach.

Po czterech seriach Szwedzi prowadzili z dorobkiem 48 punktów. Ze stratą pięciu punktów, na drugim miejscu znajdowali się Polacy. W walce o czołowe lokaty nie liczyli się już Ukraińcy z 18 punktami na koncie, oraz Czesi, 10 punktów. Kolejne emocje przyniósł bieg dwudziesty czwarty w którym Linus Sundstroem o błysk szprychy wygrał z Przemysławem Pawlickim. Na zakończenie zawodów ładną walką uraczyli kibiców Maciej Janowski i Denis Andersson, którego na czwartym kółku minął Polak.

Ostatecznie awans do finałowego turnieju w Bałakowie zapewnili sobie Szwedzi zwyciężając z dorobkiem 58 punktów. Polacy ze stratą czterech punktów uplasowali się na drugim miejscu i nie wystąpią w finale w rosyjskim Bałakowie! Najniższe miejsce na podium zajęła reprezentacja Ukrainy, w której tylko Aleksandr Łoktajew nawiązywał równorzędną walkę z reprezentacjami Polski i Szwecji. Ostatnie miejsce z dorobkiem 14 punktów zajęła reprezentacja Czech, w której wyróżniającą postacią był Michael Hadek.

Zawody mogły podobać się zgromadzonej publiczności, gdyż po dosypaniu i wyprofilowaniu toru w Rawiczu można było oklaskiwać walczących na dystansie zawodników. Młodzi zawodnicy pokazali wielkie serce do walki oraz kilka ciekawych akcji na torze. Bardzo pozytywne wrażenie pozostawił po sobie arbiter zawodów, Craig Ackroyd, który przeprowadził zawody w ekspresowym tempie. 25 biegów odjechano w niecałe trzy godziny.