Rosyjska sensacja - relacja z gdańskiej Rundy Kwalifikacyjnej do Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów

Zwycięstwem Artura Mroczki zakończyła się sobotnia runda kwalifikacyjna do Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w Gdańsku. Sobotnie zawody były okazją by zobaczyć jak radzą sobie mniej znani w Polsce, zagraniczni młodzieżowcy. Prawdziwą sensacją był występ zaledwie 16-letniego Wadima Tarasenki, który stanął na najniższym stopniu podium gdańskich kwalifikacji. Zgodnie z regulaminem IMŚJ, wszyscy zawodnicy startowali używając nowych tłumików.

Rafał Sumowski
Rafał Sumowski
Polacy rozczarowali Gdańsk jest w tym roku jednym z organizatorów finałów IMŚJ. Finałów, bo od tego roku rywalizacja o miano najlepszego młodzieżowca na świecie przyjmuje formę mini cyklu. Nad polskim morze odbędzie się pierwszy z trzech finałowych turniejów. Gdańscy fani bardzo liczyli na to, iż będą mogli w nim kibicować wychowankowi Wybrzeża, Damianowi Sperzowi, który był jednym z faworytów sobotnich zawodów. Do tego grona z pewnością można było zaliczyć pozostałych Polaków - Artura Mroczkę i Adriana Szewczykowskiego, zwłaszcza, że dla większości ich rywali gdańska runda kwalifikacyjna była pierwszym kontaktem z torem na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego. Niestety, awans do półfinałów IMŚJ wywalczył tylko Mroczka, który zakończył turniej na pierwszym miejscu. Szewczykowski lepsze biegi przeplatał bardzo słabymi i do udziału w wyścigu dodatkowym zabrakło mu zaledwie punktu. Sperz sprawiał natomiast wrażenie kompletnie pogubionego i zawody zakończył dopiero na dwunastym miejscu. Na dziesiątej pozycji sklasyfikowany został Marcel Szymko, który zastępował niezdolnego do jazdy Andrieja Kobrina, który w ostatnich dniach nabawił się urazu. Ukrainiec wyszedł nawet do prezentacji, ale ostatecznie nie wystartował w zawodach. Generalnie występ polskich młodzieżowców bardzo rozczarował i obrazu tego nie zaciera nawet dobra dyspozycja Mroczki. Rosyjska sensacja i niespodzianka z Finlandii Bardzo dobrze w sobotę zaprezentowali się Rosjanie. O ile sklasyfikowany jako drugi, Artiom Łaguta zaliczany był do faworytów gdańskiej rundy kwalifikacyjnej, o tyle występ Wadima Tarasenki można określić tylko jednym słowem - sensacja. Siostrzeniec Grigorija Łaguty swoje szesnaste urodziny obchodził zaledwie 3 dni przed zawodami. Tor w Gdańsku był mu zupełnie nieznany, ale swoją jazdą zawstydzał bardziej doświadczonych kolegów. Tarasenko jako jedyny pokonał w sobotę w bezpośrednim pojedynku Artura Mroczkę. Nawet sam wujek "Grisza", który na konferencji prasowej po zawodach pełnił rolę tłumacza, był zaskoczony tak dobrym wynikiem swojego siostrzeńca.
http://foto.sportowefa...2/IMG_8902 %20copy.jpg width=500
Wadim Tarasenko na prowadzeniu
Czyżby rodził nam się kolejny żużlowy talent ze Wschodu? Zapytajcie tych, którzy widzieli na własne oczy to, co w Gdańsku wyprawiał młodzieniec z Władywostoku. Odpowiedzi możecie się nie doczekać, większości z nich zwyczajnie odbierało mowę. Pozytywnym zaskoczeniem był również występ Fina Kalle Katajisto, który zajął piąte miejsce i wywalczył awans do półfinałów. Jego udany występ w Gdańsku to z pewnością powiew świeżości w światowym żużlu. Awans do półfinałów wywalczyli także Joe Haines i Anton Rosen, który w biegu dodatkowym okazał się lepszy od Erika Pudela. Polski debiut nowych tłumików Sobotnie zawody były pierwszą imprezą w Polsce, w której obowiązywał nakaz używania nowych tłumików, o których tak głośno w ostatnim czasie. Zdecydowana większość zawodników nastawiona jest do nich negatywnie tłumacząc, iż ich stosowanie niekorzystnie wpływa na silniki. Co o nowych tłumkach sądzą juniorzy startujący w gdańskich kwalifikacjach? - Dla mnie to szajs. To nie brzmi jak żużel, ale jak wyścigi jakichś kosiarek - skarżył się jeszcze przed zawodami Kalle Katajisto. - Wszyscy jechaliśmy na nowych tłumikach i każdy miał równe szanse. Jednemu pasuje on jednak bardziej, drugiemu mniej. Mi on nie pasował i przy przegranych startach się napędzałem, ale nie mogłem swobodnie wyprzedzać przeciwnika, jak na starych tłumikach. Przy kontrowaniu, motocykl słabł i jechało mi się ciężko - podsumował jazdę na nowych tłumikach Adrian Szewczykowski. - Jeździ się inaczej, niż na starych tłumikach. Przy tych nowych silniki są strasznie gorące i ciężko się wychodzi ze startu - komentował Artiom Łaguta.
http://foto.sportowefa...2/IMG_9033 %20copy.jpg width=500
Tłumik w motocyklu Tysona Nelsona
Dodajmy tylko, iż z każdym przejechanym okrążeniem na tłumikach było widać wyraźne odbarwienia, a tłumiki w motocyklach Tysona Nelsona wyglądały jak przepalone. Środowisko zawodników o nowym produkcie wypowiada się w większości krytycznie i wydaje się, iż decydenci z FIM chcą na siłę uszczęśliwiać żużlowców i kibiców na swój sposób. Zobacz fotorelację z sobotnich zawodów --> Wyniki: 1. Artur Mroczka (Polska) - 14 (3,3,3,2,3) 2. Artiom Łaguta (Rosja) - 13 (3,2,2,3,3) 3. Wadim Tarasenko (Rosja) - 12 (3,3,1,3,2) 4. Joe Haines (Wielka Brytania) - 11 (1,2,3,2,3) 5. Kalle Katajisto (Finlandia) - 10 (3,1,3,1,2) 6. Anton Rosen (Szwecja) - 9+3 (2,1,2,2,2) ----------------------------------- 7. Eric Pudel (Niemcy) - 9+2 (1,3,2,3,w) 8. Adrian Szewczykowski (Polska) - 8 (1,3,0,3,1) 9. Sam Masters (Australia) - 7 (0,2,2,0,3) 10. Marcel Szymko (Polska) - 6 (2,0,1,2,1) 11. Kyle Hughes (Wielka Brytania) - 5 (2,0,0,1,2) 12. Damian Sperz (Polska) - 4 (0,1,3,w,d) 13. Tyson Nelson (Australia) - 4 (2,u,1,u,1) 14. Siergiej Borysenko (Ukraina) - 3 (u,2,1,u,0) 15. Vaclav Milik (Czechy) - 3 (1,0,0,1,1) 16. Michal Dudek (Czechy) - 1 (0,1,0,0,0) 17. Andriej Kobrin (Ukraina) - 0 (-,-,-,-,-) 18. Emil Pulczyński (Polska) - nie startował Bieg po biegu: 1. Mroczka, Rosen, Szewczykowski, Masters 2. Łaguta, Szymko, Pudel, Dudek 3. Katajisto, Nelson, Haines, Borysenko (u4) 4. Tarasenko, Hughes, Milik, Sperz 5. Mroczka, Haines, Sperz, Szymko 6. Tarasenko, Łaguta, Rosen, Nelson (u4) 7. Szewczykowski, Borysenko, Dudek, Hughes 8. Pudel, Masters, Katajisto, Milik 9. Mroczka, Łaguta, Borysenko, Milik 10. Katajisto, Rosen, Szymko, Hughes 11. Haines, Pudel, Tarasenko, Szewczykowski 12. Sperz, Masters, Nelson, Dudek 13. Tarasenko, Mroczka, Katajisto, Dudek 14. Pudel, Rosen, Sperz (w/u), Borysenko (u) 15. Szewczykowski, Szymko, Milik, Nelson (u4) 16. Łaguta, Haines, Hughes, Masters 17. Mroczka, Hughes, Nelson, Pudel (w/u) 18. Haines, Rosen, Milik, Dudek 19. Łaguta, Katajisto, Szewczykowski, Sperz (d4) 20. Masters, Tarasenko, Szymko, Borysenko Bieg dodatkowy: Rosen, Pudel NCD: w biegu 5 uzyskał Artur Mroczka - 63,24 sek. Sędziował Thierry Bouin z Francji. Widzów: ok. 500.

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×