Rekordowy Pavlic - relacja z półfinału elim. do GP w Daugavpils

Zwycięstwo Juricy Pavlic i odpadnięcie Bjarne Pedersena - to dwie największe niespodzianki sobotniego półfinału eliminacji do Grand Prix 2010, który odbył się w łotewskim Daugavpils.

Eriks Upenieks

Pavlic ostatnio został "zbanowany" w Anglii, notował słabe wyniki w lidze polskiej, a w Daugavpils pokazał pełnię swoich umiejętności, wygrywając zawody i bijąc rekord toru. Na zawody dopiero pół godziny przed rozpoczęciem dotarł Andriej Karpov. Ukrainiec wystartował niemal z marszu i już w pierwszym biegu przedarł się z ostatniego miejsca na pierwsze, ale po chwili spadł na koniec stawki. W trzeciej gonitwie świetnie pojechał Maksim Bogdanow, który przez cały czas gonił Fredrika Lindgrena i dopiero na ostatnim wirażu po desperackiej szarży pod bandą wyprzedził Szweda. Łotysz był tak szybki, że ustanowił nowy rekord toru - 67.6. Niespodzianką w tym wyścigu było ostatnie miejsce Jarosława Hampela.

W piątym biegu doszło do starcia polsko niemieckiego. Lepsi okazali się Piotr Protasiewicz i Adrian Miedziński, którzy przyjechali na metę przed Martinem Smolinskim i Tobiasem Kronerem. "PePe" na trasie wyprzedził "Miedziaka". Rekordzista toru w Daugavpils - Maksim Bogdanow spotkał się w szóstej gonitwie z Juricą Pavlicem. Chorwat okazał się lepszy i pobił rekord toru Łotysza - 66.9. Siódma odsłona dnia to pewna wygrana Hampela, który do końca zawodów był praktycznie poza zasięgiem rywali. Dopiero w biegu dodatkowym o wygraną pokonał go Pavlic. W ósmym wyścigu upadek zanotował Matej Ferjan i wycofał się z dalszej rywalizacji. W dziewiątej gonitwie zastąpił go Kjastas Puodżuks, który jechał spokojnie na drugim miejscu i także upadł.

W trzeciej serii bieg wygrał Martin Smolinski, który dość nieoczekiwanie awansował do finału w Coventry. W 11. biegu pod taśmę o ok. 5 sekund spóźnił się Bjarne Pedersen. Sędzia nie wykluczył jednak Duńczyka mimo gwizdów ze strony kibiców. Pedersen zajął trzecie miejsce w tej gonitwie i coraz bardziej odstawał od czołowej ósemki, mając tylko 5 punktów.

Czwarta seria to wygrane faworytów, czyli Pavlica, Hampela, Protasiewicza i Holdera. Punkty znów stracił Pedersen. Co ciekawe, zawodnicy którzy zajęli pierwsze i drugie miejsca w biegach 13-16, awansowali do finału w Coventry. Ostatnia seria wyścigów rozpoczęła się od wygranej Maksima Bogdanowa, który tym samym zapewnił sobie udział w GP Challenge. O trzecie miejsce walczyli Holder z Pedersenem. Lepszy okazał się Australijczyk, a Duńczyk powrót do Grand Prix musi odłożyć o kolejny rok. W kolejnym wyścigu awans do finału przypieczętował Adrian Miedziński, który wykorzystał nie najsilniejszą stawkę tej gonitwy i pewnie wygrał. W 20. biegu spotkali się mający po 9 punktów Protasiewicz i Hampel oraz mający "oczko" więcej Pavlic. Pewnie zwyciężył Hampel, a Protasiewicz zanotował defekt już na pierwszym okrążeniu. Jako, że Pavlic był drugi, potrzebny był bieg dodatkowy, który miał wyłonić zwycięzcę zawodów.

Wcześniej jednak o trzecie miejsce powalczyli Maksim Bogdanow i Fredrik Lindgren. Lepszy okazał się uczestnik Grand Prix, który na trasie wyprzedził Łotysza. W wyścigu o zwycięstwo start wygrał Hampel, ale już na pierwszym łuku wyprzedził go Pavlic i dowiózł do mety 3 "oczka".