Duńska niespodzianka w Zielonej Górze

Zwycięstwem Kennetha Bjerre zakończył się finał Grand Prix Challenge w Zielonej Górze. Awans do elitarnego cyklu wywalczyli też dwaj Polacy - Grzegorz Walasek i Sebastian Ułamek. Cała trójka zdobyła po 12 punktów, a o kolejności na podium zadecydował wyścig dodatkowy.

Rafał Malinowski

Turniej w Zielonej Górze nie był porywającym widowiskiem, a dodatkowo rozpoczął się z opóźnieniem, gdyż długo trwały prace na torze. Mijanek w całych zawodach nie było zbyt wiele, a o kolejności na mecie najczęściej decydował start i rozegranie pierwszego łuku. Dodatkowo w ponad połowie biegów do mety dojeżdżało ledwie trzech zawodników. Na liście startowej doszło do dwóch zmiany - za Jonasa Davidssona pojechał Mads Korneliussen, a za Daniela Nermarka - Jurica Pavlic. Jedynym rezerwowym był Ales Dryml.

W pierwszej serii zwycięstwa odnieśli Ryan Sullivan, Sebastian Ułamek, Kenneth Bjerre i Grzegorz Walasek. Jak się okazało później, wygrane Ułamka, Bjerre i Walaska nie były przypadkowe, gdyż żużlowcy ci awansowali do Grand Prix. Ciekawie było w biegu szóstym. Przez trzy okrążenia prowadził Tomasz Jędrzejak, ale na pierwszym łuku czwartego "kółka" Polaka przy krawężniku zaatakował Niels Kristian Iversen i wyszedł na prowadzenie. Po drugiej serii niepokonani byli już tylko Sullivan i Ułamek. Ten drugi w ósmej gonitwie pokonał Walaska i Bjerre.

W dziewiątym biegu doszło do konfrontacji Walaska z Sullivanem. Start wygrał Polak, ale na prostej przeciwległej do startu Australijczyk nabrał prędkości i wyprzedził "Grega". W kolejnej odsłonie dnia punkty stracił też Kenneth Bjerre, którego pokonał Jurica Pavlic. Dość nieoczekiwanie punktów w trzeciej serii nie zdobył Sebastian Ułamek, który w 11. biegu jechał trzeci, ale na 1 łuku czwartego okrążenia podniosło mu przednie koło motocykla i musiał ratować się przed upadkiem. Do mety Polak już nie dojechał. W 12. wyścigu wygrał po raz drugi w niedzielę Iversen, a jadący na trzeciej pozycji Peter Ljung zanotował upadek. Zauważył to czwarty Matej Ferjan, który już czekał pod parkingiem na otwarcie bramy, i dojechał do mety po jedno "oczko". Postawa Słoweńca z węgierskim paszportem pozostawiała wiele do życzenia, gdyż zdobył on zaledwie dwa punkty, a biegi kończył daleko za rywalami lub... na murawie. Ljung wycofał się z dalszej części zawodów. Po trzech seriach samodzielnym rywalem z kompletem 9 punktów był Sullivan. Drugi z ośmioma punktami był Iversen. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że obaj obejdą się tylko smakiem awansu do GP 2009.

13. bieg to wygrana Bjerre przed Jędrzejakiem i Sullivanem, który po raz pierwszy stracił punkty w Zielonej Górze. W 14. i 15. gonitwie bardzo ważne zwycięstwa odnieśli Ułamek i Walasek. W kończącym serię wyścigu talentem znów błysnął Pavlic, który startując z czwartego pola odniósł przekonywujące zwycięstwo. Po 4. serii po 10 punktów mieli Sullivan i Walasek, po 9 Ułamek, Iversen i Bjerre.

Jako pierwszy awans do Grand Prix mógł sobie zapewnić Ryan Sullivan, jednak w 17. biegu Australijczyk zanotował upadek na pierwszym łuku, po którym nie kontynuował jazdy. Potknięcie Sullivana wykorzystał Sebastian Ułamek, który wygrał bieg i już mógł się cieszyć z awansu do Grand Prix. Kolejnym szczęśliwcem po biegu nr 18 był Grzegorz Walasek, który co prawda przegrał z Monbergiem, ale 12 pkt. podobnie jak w przypadku Ułamka dawało awans. Kenneth Bjerre wiedział, że zwycięstwo w 19. odsłonie dnia da mu awans do IMŚ 2009. Duńczyk wystartował znakomicie i dowiózł do mety 3 "oczka". Ostatni wyścig serii zasadniczej wygrał Tomasz Jędrzejak, który będzie drugim rezerwowym Grand Prix 2009 - pierwszym będzie Iversen (jeśli nie utrzyma się w cyklu).

W biegu dodatkowym o zwycięstwo wszystko rozstrzygnęło się już na starcie, który z pola C wygrał Bjerre. Drugi był Walasek, a trzeci Ułamek. Teraz całą trójkę zawodników czeka pracowita zima i dopinanie wielu spraw związanych ze startami w żużlowej elicie.

Zielonogórscy działacze przygotowali wiele atrakcji dla kibiców. Na stadionie pojawiło się jednak tylko 3 tys. widzów. Aż strach pomyśleć jak wyglądałby stadion, gdyby nie kibice wracający z Grand Prix Polski z Bydgoszczy. Wysokie ceny biletów odstraszyły fanów speedwaya - nie przemówiła do nich nawet ranga zawodów oraz start aż czterech Polaków, w tym jednego zielonogórzanina.