Mistrzostwa świata w Falun przeszły do historii

Kibice sportów zimowych nie mieli powodów do narzekania. Przez 12 dni w Falun śledzili 21 konkurencji, podczas których nie brakowało emocji.

Dominika Pawlik
Sportowcy w Falun rywalizowali w narciarstwie biegowym, kombinacji norweskiej i skokach narciarskich. Najwięcej powodów do radości w trakcie mistrzostw mieli Norwegowie i Niemcy, którzy zdobyli większość medali, deklasując pozostałe kraje swoim dorobkiem.
Norwegowie zdobyli 20 medali, z czego aż 14 w konkurencjach biegowych, a łącznie wygrali 11 konkurencji. Niemcy wywalczyli osiem krążków, z czego pięć było złotych. Dobrze zaprezentowali się także gospodarze, którzy w klasyfikacji medalowej zajęli trzecią pozycję. Oprócz tych krajów złoto zdobyli także reprezentanci Francji, Austrii i Rosji.Biegi narciarskie zdominowali Norwegowie z Petterem Northugiem i Therese Johaug na czele. Przez problemy zdrowotne żadnego medalu nie zdobył Martin Johnsrud Sundby, ale jego rodak zastąpił go w tej roli, zapisując na swoim koncie cztery zwycięstwa (sprint, sprint drużynowy, sztafeta i bieg na 50 kilometrów). Johaug wygrała dwie konkurencje indywidualne (skiathlon i bieg na 30 kilometrów), a oprócz tego triumfowała w sztafecie. Marit Bjoergen tym razem wywalczyła trzy krążki, tyle samo co Charlotte Kalla i Stina Nilsson.
Norweżka okazała się jedną z gwiazd mistrzostw Norweżka okazała się jedną z gwiazd mistrzostw
W kombinacji norweskiej dzielili i rządzili Niemcy i Francuzi. Świetnie dysponowany był Johannes Rydzek, który w każdej konkurencji wywalczył krążek. Złoto na dużej skoczni zdobył Austriak Bernhard Gruber, a w sprintach drużynowych najlepsza okazała się drużyna Trójkolorowych.

Medale w skokach narciarskich podzielili między siebie Norwegowie oraz Niemcy, a ze swoich rezultatów szczególnie zadowoleni mogą być Rune Velta i Severin Freund, a także Carina Vogt.

- To były niezapomniane i znakomicie zorganizowane mistrzostwa świata. Począwszy od ceremonii otwarcia aż do biegu na 50 kilometrów, wszystko było na najwyższym poziomie - powiedziała Sarah Lewis, sekretarz generalny FIS.