Dominacja Marit Bjoergen w Davos, Sylwia Jaśkowiec w pierwszej 30

Norweżka Marit Bjoergen pozbawiła złudzeń rywalki podczas biegu na 10 km w Davos stylem dowolnym. Niespodzianką jest dopiero szósta lokata drugiej z faworytek tego biegu - Therese Johaug.

Mateusz Makuch
Faworytkami biegu na 10 km stylem dowolnym, na starcie którego ustawiło się 55 zawodniczek, były naturalnie Norweżki. Zgodnie z oczekiwaniami mocno rozpoczęły Therese Johaug oraz późniejsza triumfatorka Marit Bjoergen. Na pierwszych pomiarach czasowych obie zawodniczki osiągały bardzo zbliżone czasy i różnice pomiędzy nimi były niewielkie. Tymczasem na 7,8 km Johaug była dopiero trzecia. Norweżka odważnie rozpoczęła swój bieg, ale słabła na trasie. Problemów z pokonywaniem dystansu nie miała za to Bjoergen, która z każdym metrem powiększała swoją przewagę.
Na spore słowa uznania zasługuje Nicole Fessel, która osiągnęła bardzo dobry rezultat. Niemka bardzo długo prowadziła i ostatecznie zdetronizować ją potrafiła tylko Marit Bjoergen. Wysoko sklasyfikowana została także rodaczka Fessel, Claudia Nystad, która zajęła 5. lokatę.

Pod nieobecność Justyna Kowalczyk, najlepiej z Polek pobiegła Sylwia Jaśkowiec. Nasza zawodniczka zajęła niezłe 25. miejsce i zaprezentowała się na trasie bardzo solidnie. Jaśkowiec wystartowała słabiej, ale straty potrafiła odrabiać na dystansie. Od pewnego momentu biegu znalazła się za plecami Charlotte Kalli, której "trzymała się" do samego końca biegu. Tuż przed metą Polka chciała nawet wyprzedzić Szwedkę, ale zabrakło jej niewiele. Jaśkowiec goniąc doświadczoną rywalkę poprawiała swój rezultat. Ostatecznie jej strata do zwycięskiej Bjoergen wyniosła 1:23,5.

Zawody w Davos Zobacz wygraną Bjoergen w Davos Źródło: TVP S.A.

Pozostałe dwie Polki - Kornelia Kubińska i Ewelina Marcisz zajęły miejsca w piątej dziesiątce. W momencie zakończenia biegu czas Kornelii Kubińskiej był 9. wynikiem ze stratą 1:27,9 do wówczas prowadzącej Claudii Nystad. Kubińska zanotowała bardzo dobrą drugą część dystansu, kiedy to wyprzedziła Ewelinę Marcisz o 10 sekund.