US Open: Marin Cilić rozpoczął obronę tytułu, Fernando Verdasco wymęczył wygraną z Tommym Haasem

Marin Cilić po trzysetowym boju awansował do II rundy wielkoszlemowego US Open 2015. W jego ślady poszedł Milos Raonić, a Fernando Verdasco z trudem odprawił doświadczonego Tommy'ego Haasa.

Rafał Smoliński
Rozstawiony z numerem dziewiątym Marin Cilić rozpoczął zmagania pojedynkiem z Guido Pellą. W premierowej odsłonie Chorwat szybko przełamał serwis Argentyńczyka i zwyciężył pewnie 6:3. O losach drugiego seta zadecydował natomiast tie break, w którym triumfator US Open 2014 stracił trzy punkty. Pella, który udanie przeszedł przez trzystopniowe eliminacje, prowadził na początku trzeciej części z przewagą przełamania, ale jego 26-letni przeciwnik wyrównał na po 4, po czym triumfował ostatecznie w całym meczu 6:3, 7:6(3), 7:6(3).
Do II rundy międzynarodowych mistrzostw USA bez straty seta awansował także Milos Raonić. Rozstawiony z "10" Kanadyjczyk w premierowej odsłonie tylko raz przełamał serwis Tima Smyczka i wystarczyło mu to do zwycięstwa. W drugiej partii Amerykanin postawił mu już znacznie trudniejsze warunki i doszło do tie breaka, w którym tenisista spod znaku Klonowego Liścia oddalił setbola, zanim sam wykorzystał trzecią okazję. Trzeci set potoczył się już błyskawicznie, bowiem Raonić szybko wyszedł na 5:0, by zwyciężyć w całym pojedynku 6:4, 7:6(8), 6:1.Fernando Verdasco znany jest z pięciosetowych pojedynków w imprezach wielkoszlemowych i w poniedziałek zapisał na swoje konto kolejny taki mecz. Tym razem leworęczny Hiszpan powrócił ze stanu 1-2 w setach, by wymęczyć wygraną nad Tommym Haasem. 37-letni Niemiec opadł w końcówce z sił, dlatego jego przeciwnik triumfował ostatecznie 3:6, 6:1, 6:7(3), 6:3, 6:1.

Trudów spotkania nie wytrzymał fizycznie także inny Niemiec, Florian Mayer, który zrezygnował z gry przy stanie 6:7(5), 6:3, 6:3, 3:0 dla Słowaka Martina Klizana. Kreczował również Hiszpan Pablo Andujar, a uczynił to po zakończeniu czwartej partii pojedynku z Tejmurazem Gabaszwilim. Pewny awans do II rundy US Open 2015 wywalczył Tommy Robredo, a po secie stracili Jeremy Chardy i Serhij Stachowski. O niespodziankę postarał się Rosjanin Jewgienij Donskoj, który po przejściu eliminacji odprawił w pierwszym meczu głównej drabinki Francuza Lucasa Pouille'a.

US Open, Nowy Jork (USA).
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu mężczyzn 16,5 mln dolarów
poniedziałek, 31 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Marin Čilić (Chorwacja, 9) - Guido Pella (Argentyna, Q) 6:3, 7:6(3), 7:6(3)
Milos Raonić (Kanada, 10) - Tim Smyczek (USA) 6:4, 7:6(8), 6:1
Tommy Robredo (Hiszpania, 26) - Michael Berrer (Niemcy, Q) 6:2, 6:2, 6:4
Jérémy Chardy (Francja, 27) - Ryan Shane (USA, WC) 6:2, 6:1, 6:7(6), 6:2
Tejmuraz Gabaszwili (Rosja) - Pablo Andújar (Hiszpania) 7:6(6), 0:6, 4:6, 6:4 i krecz
Fernando Verdasco (Hiszpania) - Tommy Haas (Niemcy) 3:6, 6:1, 6:7(3), 6:3, 6:1
Serhij Stachowski (Ukraina) - John Millman (Australia) 6:1, 3:6, 7:6(3), 6:4
Jewgienij Donskoj (Rosja, Q) - Lucas Pouille (Francja) 6:2, 6:7(3), 6:2, 6:4
Martin Kližan (Słowacja) - Florian Mayer (Niemcy) 6:7(5), 6:3, 6:3, 3:0 i krecz