WTA Cincinnati: Simona Halep i Jelena Janković spotkają się w półfinale

Simona Halep pokonała Anastazję Pawluczenkową i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach twardych w Cincinnati.

Łukasz Iwanek
Simona Halep (WTA 3) wykonała kolejny krok w kierunku pozycji wiceliderki rankingu. Rumunka wróciła z 2:4 w I secie i pokonała 7:6(3), 6:2 Anastazję Pawluczenkową (WTA 34) i podwyższyła na 5-0 bilans meczów z Rosjanką. W ten sposób występując w 13. turnieju w sezonie awansowała do ósmego półfinału i drugiego w US Open Series. W ubiegłym tygodniu w Toronto w finale z Belindą Bencić skreczowała. Pawluczenkowa osiągnęła ćwierćfinał w trzecim turnieju z rzędu (w Baku grała w półfinale, a w Waszyngtonie w finale).
Piękny dropszot dał Pawluczenkowej przełamanie w gemie otwierającym mecz. W ósmym gemie Rosjanka odparła dwa break pointy, ale przy trzecim zepsuła forhend. 24-latka z Moskwy zmarnowała break pointa na 6:5 wyrzucając return. W 12. gemie Pawluczenkowa obroniła piłkę setową, a w tie breaku z 0-4 zbliżyła się na 3-4. Trzy kolejne punkty padły łupem Halep. Set dobiegł końca, gdy Rosjanka wpakowała bekhend w siatkę. W pierwszym gemie II seta Halep zaliczyła przełamanie do zera, a w drugim odparła break pointa i wygrywającym serwisem podwyższyła na 2:0. W trzecim gemie Pawluczenkowa z 0-40 doprowadziła do równowagi, ale Rumunka minięciem forhendowym po linii uzyskała czwartą szansę na 3:0. Rosjanka podanie oddała wyrzucając forhend po krosie. Pewny forhendowy wolej pozwolił 24-latce z Moskwy odrobić część strat, ale długo się z tego nie cieszyła. Znakomita kombinacja dropszota i loba dała Halep przełamanie na 4:1. Błąd forhendowy kosztował ją stratę serwisu w szóstym gemie. Po podwójnym błędzie rywalki Rumunka prowadziła 5:2. Seria świetnych returnów pomogła Pawluczenkowej obronić trzy piłki meczowe. Halep odparła break pointa wygrywającym serwisem i spotkanie zakończyła świetnym bekhendem po linii.

W ciągu godziny i 41 minut Pawluczenkowa zaserwowała sześć asów, ale zdobyła tylko dziewięć z 23 punktów przy swoim drugim podaniu. Rosjanka wykorzystała trzy z ośmiu break pointów, a sama własny serwis oddała pięć razy. Naliczono jej 29 kończących uderzeń i 36 niewymuszonych błędów. 24-latka z Moskwy była aktywna przy siatce - zgarnęła 11 z 20 punktów. Na konto Halep powędrowało 20 piłek wygranych bezpośrednio i 24 błędy własne. Przy siatce Rumunka zdobyła siedem z dziewięciu punktów. Dla Pawluczenkowej był to pierwszy ćwierćfinał w turnieju wyższej rangi niż Premier od sierpnia 2012 roku, gdy w Cincinnati w walce o półfinał uległa Petrze Kvitovej.

W półfinale Halep zmierzy się z Jeleną Janković (WTA 25), która pokonała 6:4, 6:2 Annę Schmiedlovą (WTA 41). W ciągu godziny i 50 minut Serbka zaserwowała cztery asy i wykorzystała pięć z 13 break pointów. Była liderka rankingu po raz czwarty w karierze zagra w półfinale turnieju w Cincinnati (2009 - tytuł, 2011 - finał i 2013). Słowaczka po raz pierwszy wystąpiła w ćwierćfinale tak dużego turnieju. W tym sezonie wywalczyła ona swoje pierwsze tytuły w głównym cyklu (Katowice i Bukareszt). W Cincinnati, po przejściu kwalifikacji, w I rundzie wyeliminowała Agnieszką Radwańską.

Jeśli Halep pokona Janković zostanie wiceliderką rankingu i będzie wówczas rozstawiona z numerem drugim w US Open. Powalczy ona o 19. finał w głównym cyklu, piąty w sezonie (w Shenzhen, Dubaju i Indian Wells zdobyła tytuły). Rumunka wygrała pięć z sześciu wcześniejszych meczów z Serbką. Janković jedyny raz lepsza była w ich pierwszej konfrontacji, która odbyła się w I rundzie US Open 2010. Była liderka rankingu zagra o 34. singlowy finał w głównym cyklu, drugi w sezonie (po Indian Wells). Aż pięć spotkań Serbki i Rumunki kończyło się wynikiem 2-1 w setach. Po raz drugi w tym roku zmierzą się w finale. W marcu w Indian Wells Halep zwyciężyła 2:6, 7:5, 6:4. W ubiegłym tygodniu w Toronto trafiły na siebie już w II rundzie i trzecia rakieta świata wygrała 6:3, 6:4.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,701 mln dolarów
piątek, 21 sierpnia

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Simona Halep (Rumunia, 3) - Anastazja Pawluczenkowa (Rosja) 7:6(3), 6:2
Jelena Janković (Serbia) - Anna Schmiedlová (Słowacja, Q) 6:4, 6:2

WTA New Haven: Nieudany dzień w eliminacjach dla Polek, mecz Magdy Linette przełożony

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Kto awansuje do finału turnieju WTA w Cincinnati?