ATP Cincinnati: Dwusetowe zwycięstwo Jerzego Janowicza. Polak zagra o ćwierćfinał

Jerzy Janowicz pokonał utalentowanego Jareda Donaldsona i awansował do 1/8 finału turnieju ATP Masters 1000 w Cincinnati.

Marcin Motyka
W drugim kolejnym sezonie Jerzy Janowicz dotarł do III rundy turnieju ATP w Cincinnati. Przed rokiem, aby dostać się do 1/8 finału, łodzianin musiał pokonać Tejmuraza Gabaszwilego i Grigora Dimitrowa. W obecnym natomiast uporał się z Gaelem Monfilsem, odnosząc 90. zwycięstwo w głównym cyklu w karierze, oraz w środę wyeliminował 18-letniego posiadacza dzikiej karty, Jareda Donaldsona.
Janowicz od początku meczu doskonale spisywał się przy własnym serwisie. W inauguracyjnym secie po trafionym pierwszym podaniu zdobył 17 z 17 rozegranych punktów. Donaldson również nie serwował źle, lecz w siódmym gemie przytrafił mu się słabszy moment, który wykorzystał Polak. Łodzianin po długiej walce na przewagi przełamał przeciwnika i zwyciężył w partii otwarcia 6:4, dwa następne gemy serwisowe wygrywając bez straty punktu. Druga odsłona dla Polaka rozpoczęła się doskonale. Najlepszy tenisista naszego kraju już w trzecim gemie uzyskał breaka, a następnie utrzymał serwis po grze na przewagi i objął prowadzenie 3:1. Gdy wydawało się, że Janowicz będzie pewnie zmierzał po triumf, w ósmym gemie oddał podanie. Tym samym Donaldson odrobił stratę i wyrównał na 4:4, a po chwili wyszedł na 5:4, utrzymując serwis z 0-30.

W 12. gemie 18-letni Donaldson miał aż pięć piłek setowych. Janowicz oddalił jednak wszystkie szanse Kalifornijczyka i zakończył rozgrywkę asem, doprowadzając do tie breaka. W nim Polak od stanu 4:4 zdobył trzy punkty z rzędu, kończąc całe spotkanie.

W ciągu niespełna 100 minut gry Janowicz zaserwował sześć asów (Donaldson dziewięć), popełnił dwa podwójne błędy serwisowe, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 76 proc. rozegranych punktów, dwa razu uzyskał breaka, jeden raz został przełamany i łącznie zdobył 75 punktów w całym meczu, o osiem więcej od przeciwnika.

Rywalem Janowicza w czwartkowym pojedynku III rundy będzie Ołeksandr Dołgopołow. Ukraiński kwalifikant w 1/16 finału wygrał 6:4, 6:1 z Bernardem Tomiciem. Z kijowianinem Polak grał jak dotychczas trzykrotnie i nie zdobył nawet jednego seta.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)