ATP Gstaad: Dominic Thiem wziął rewanż za Kitzbühel, trzeci w sezonie triumf Austriaka

Dominic Thiem sięgnął po trzecie w 2015 roku trofeum w głównym cyklu. W niedzielnym finale turnieju ATP World Tour 250 w Gstaad okazał się lepszy od najwyżej rozstawionego Davida Goffina.

Rafał Smoliński
Po majowym triumfie na mączce w Nicei i zeszłotygodniowym zwycięstwie w Umagu Dominic Thiem sięgnął po tytuł w turnieju Swiss Open Gstaad, zostając pierwszym Austriakiem od czasu Thomasa Mustera (1996 rok), który zdobył przynajmniej trzy singlowe mistrzostwa w jednym sezonie. Pochodzący z Wiener Neustadt 21-latek wykonał kolejny krok w kierunku Top 20. Do tego grona będzie mógł awansować już za tydzień, jeśli postara się o dobry wynik w austriackim Kitzbühel, gdzie został rozstawiony z "jedynką".
W zeszłym roku w Kitzbühel Thiem przegrał w finale z Davidem Goffinem, z którym w niedzielę spotkał się na szwajcarskiej mączce. Pierwsze przełamanie uzyskał w czwartym gemie oznaczony "trójką" Austriak, ale Belg odpowiedział błyskawicznie, wychodząc ze stanu 1:3 na 5:3. Wydarzenia na placu gry zmieniały się jednak jak w kalejdoskopie. Goffin zmarnował szansę na seta w 10. gemie i zdolny 21-latek wyszedł na prowadzenie. Po zmianie stron Thiem zwieńczył seta przy podaniu przeciwnika, wykorzystując ku temu premierową okazję.Drugą partię Goffin rozpoczął od przełamania, ale był to jego jedyny pozytywny akcent w tej części spotkania. Thiem poprawił swoją grę, lepiej poruszał się po korcie, a do tego popełniał mniej błędów własnych w wymianach. Austriak ruszył do ataku przy stanie 2:2, wygrał cztery gemy z rzędu i po 85 minutach triumfował ostatecznie 7:5, 6:2. Do ciekawej sytuacji doszło przy meczbolu, bowiem tenisista z Liège przepuścił odegraną przez rywala piłkę, licząc, że ta poleci w aut. Piłka wylądowała jednak w korcie.

Thiem poprawił na 2-3 bilans pojedynków z Goffinem w głównym cyklu, wygrywając drugi mecz z Belgiem w obecnym sezonie. Za triumf w Gstaad otrzyma 250 punktów do rankingu ATP oraz czek na sumę 80 tys. euro. Natomiast starający się o trzecie mistrzostwo (w czerwcu przegrał w finale zawodów w Den Bosch z Nicolasem Mahutem) Belg będzie musiał się zadowolić nagrodą pieniężną w wysokości 42,1 tys. euro i 150 punktami do światowej klasyfikacji.

W niedzielę wyłonieni również zostali triumfatorzy turnieju debla. Po tytuł sięgnęli Aleksander Bury i Denis Istomin, którzy pokonali rozstawioną z numerem trzecim austriacko-pakistańską parę Oliver Marach i Aisam-ul-Haq Qureshi 3:6, 6:2, 10-5. Dla Białorusina to premierowe trofeum w głównym cyklu, z kolei reprezentant Uzbekistanu wygrał trzecie deblowe mistrzostwo.

Swiss Open Gstaad, Gstaad (Szwajcaria)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 439,4 tys. euro
niedziela, 2 sierpnia

finał gry pojedynczej:

Dominic Thiem (Austria, 3) - David Goffin (Belgia, 1) 7:5, 6:2

finał gry podwójnej:

Aleksander Bury (Białoruś) / Denis Istomin (Uzbekistan) - Oliver Marach (Austria, 3) / Aisam-ul-Haq Qureshi (Pakistan, 3) 3:6, 6:2, 10-5

ATP Atlanta: John Isner o krok od hat-tricka, Marcos Baghdatis zatrzymał Gillesa Mullera

Czy Dominic Thiem zwycięży w przyszłym tygodniu w Kitzbühel?