ATP Gstaad: Drugi z rzędu finał Dominika Thiema, David Goffin niedzielnym rywalem

W turnieju ATP World Tour 250 w Gstaad dojdzie do powtórki z zeszłorocznego finału z Kitzbühel. O tytuł na szwajcarskiej mączce powalczą w niedzielę David Goffin i Dominic Thiem.

Rafał Smoliński
Jako pierwszy awans do finału uzyskał w sobotę rozstawiony z numerem trzecim Dominic Thiem. Austriak po raz trzeci spotkał się z Feliciano Lopezem w głównym cyklu i odniósł kolejne zwycięstwo. Łatwo jednak nie było, choć w premierowej odsłonie zdolny 21-latek przełamał serwis Hiszpana dwukrotnie i wygrał całego seta 6:3.
Oznaczony drugim numerem López, który przed dwoma tygodniami zmienił stan cywilny i ożenił się, nie złożył jednak broni i w drugiej partii ani nie razu nie dał sobie odebrać podania. Tie break był popisem doświadczonego zawodnika z Madrytu, który prowadził od początku aż do samego końca.Decydująca odsłona należała jednak do Thiema, który już w gemie otwarcia miał parę okazji na przełamanie. Ostatecznie Austriak zapisał na swoje konto od stanu 2:3 cztery kolejne gemy i po 114 minutach triumfował 6:3, 6:7(5), 6:3. W sumie rozstawiony z "trojką" tenisista zdobył 101 ze 189 rozegranych punktów, czterokrotnie przełamał serwis rywala i obronił trzy break pointy.

Klasyfikowany obecnie na 24. miejscu w świecie Thiem jest pierwszym Austriakiem w Erze Open, który osiągnął finał turnieju Swiss Open Gstaad. Jego niedzielnym przeciwnikiem będzie najwyżej rozstawiony w drabince David Goffin, który w sobotę w nieco ponad godzinę rozprawił się z Thomazem Belluccim. Brazylijczyk starał się na szwajcarskiej mączce powtórzyć sukces z 2009 i 2012 roku.

Goffin wyrównał rachunek z Belluccim, który w sezonie 2013 pokonał go w I rundzie zawodów w Auckland. W sobotę 24-letni tenisista ani razu nie musiał bronić się przed stratą serwisu, a sam postarał się o trzy przełamania. Po zaledwie 61 minutach reprezentant Belgii, aktualnie 14. rakieta globu, triumfował pewnie 6:4, 6:2.

Zarówno Goffin, jak i Thiem powalczą w niedzielę o trzecie trofeum w głównym cyklu. W 2014 roku Belg triumfował w Kitzbühel i Metz, natomiast Austriak okazał się w obecnym sezonie najlepszy w Nicei i Umagu. Tenisista z Liège prowadzi w bezpośredniej rywalizacji 3-1, ale w ich ostatnim pojedynku (Marsylia 2015) górą był Thiem, ponieważ jego przeciwnik zszedł z kortu przy stanie 1:5.

Swiss Open Gstaad, Gstaad (Szwajcaria)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 439,4 tys. euro
sobota, 1 sierpnia

półfinał gry pojedynczej:

David Goffin (Belgia, 1) - Thomaz Bellucci (Brazylia, 5) 6:4, 6:2
Dominic Thiem (Austria, 3) - Feliciano López (Hiszpania, 2) 6:3, 6:7(5), 6:3

ATP Atlanta: Deblowa porażka Andy'ego Roddicka i Mardy'ego Fisha, John Isner na szóstkę