ATP Gstaad: Broniący tytułu Pablo Andujar poznał pierwszego przeciwnika

W poniedziałek rozegrane zostały pierwsze pojedynki turnieju ATP World Tour 250 na kortach ziemnych w szwajcarskiej miejscowości Gstaad.

Rafał Smoliński
Mija 100. rocznica powstania turnieju, a do Gstaad nie przyjechał ani Roger Federer, ani Stan Wawrinka. Maestro z Bazylei przygotowuje się do gry na kortach twardych, natomiast triumfator Rolanda Garrosa 2015 wycofał się z powodu kontuzji barku. W poniedziałek odpadł pierwszy z dwójki Szwajcarów, Marco Chiudinelli. Występujący z dziką kartą 33-latek przegrał po zaledwie 61 minutach z Federico Delbonisem 4:6, 2:6 i tym samym to Argentyńczyk będzie mógł sprawdzić formę świeżo upieczonego mistrza z Umagu, Dominika Thiema.
Jako pierwsi na korcie pojawili się w poniedziałek debiutujący w głównym cyklu Calvin Hemery i Dusan Lajović. Francuz udanie przeszedł przez trzystopniowe eliminacje, lecz w premierowym pojedynku w męskim tourze pokazał się z dobrej strony tylko w partii otwarcia. Serb oddalił cztery wypracowane przez rywala break pointy, a sam postarał się o trzy przełamania. Pochodzący z Belgradu 25-latek po pięciu kwadransach triumfował 7:5, 6:2 i w II rundzie spotka się z broniącym tytułu Hiszpanem Pablo Andujarem.Porażki doznał również drugi z francuskich kwalifikantów, Maxime Teixeira. Notowany na 340. miejscu w świecie paryżanin w ciągu 55-minutego pojedynku z Denisem Istominem nie wypracował ani jednego break pointa. Reprezentant Uzbekistanu przegrał przy własnym podaniu zaledwie sześć piłek i wykorzystał cztery z dziewięciu okazji na przełamanie. 70. singlista globu triumfował pewnie 6:0, 6:4 i jego kolejnym przeciwnikiem będzie Henri Laaksonen lub João Sousa.

Pecha mieli Francuzi, cieszyli się za to Argentyńczycy. Delbonis pokonał w meczu dnia Chiudinellego, a Horacio Zeballos okazał się lepszy od utalentowanego Andrieja Rublowa. Leworęczny tenisista z Buenos Aires słynie z dobrego serwisu na mączce, dlatego 17-letni Rosjanin tylko raz postarał się o przełamanie. W premierowej odsłonie doświadczony Argentyńczyk był jednak lepszy o jednego breaka, a w drugim secie zwyciężył pewnie w tie breaku. Po 83 minutach Zeballos pokonał Rublowa 6:4, 7:6(1) i będzie przeciwnikiem najwyżej rozstawionego w turnieju Belga Davida Goffina.

Na wtorek organizatorzy zawodów Swiss Open Gstaad zaplanowali do rozegrania wszystkie pozostałe mecze I rundy singla. Na kort wyjdą także rozstawieni w deblu z numerem drugim Mariusz Fyrstenberg i Santiago González, którzy zmierzą się z Aleksandrem Burym i Denisem Istominem.