ATP Bastad: Łukasz Kubot i Jeremy Chardy wywalczyli tytuł!

Jeremy Chardy oraz Łukasz Kubot po zaciętym pojedynku pokonali najwyżej rozstawiony duet w imprezie i sięgnęli po tytuł na szwedzkiej mączce.

Dominika Pawlik
W finale turnieju w Bastad spotkały się dwie najwyżej rozstawione pary. Ponieważ półfinały zostały rozegrane w piątek, oba duety miały wolną sobotę, zdążyły się więc zregenerować przed najważniejszym meczem w tygodniu.
Łukasz Kubot i Jeremy Chardy mieli walczyć z turniejową "jedynką" Juanem Sebastianem Cabalem i Robertem Farahem. Początek meczu zaplanowano w samo południe, jednak warunki atmosferyczne opóźniły nieco plany organizatorów.

Ostatecznie cała potyczka rozpoczęła się jeszcze przed 13:00, ale po 15 minutach walki i rozegraniu pięciu gemów, spotkanie zostało ponownie przerwane.

Tenisiści powrócili na kort po ponad godzinie oczekiwania. Łącznie w pierwszych siedmiu gemach oba duety straciły po zaledwie jednym punkcie przy swoim podaniu. Kubot i Chardy odskoczyli na 5:3, ale rywalom udało się odrobić straty. Kolumbijczycy przełamali przeciwników na 6:5, ponownie jednak nie zamknęli seta i wszystko musiało rozstrzygnąć się w tie breaku. Walka była bardzo wyrównana, ale przy drugiej okazji zapisali partię na swoje konto.

Polak i Francuz byli o krok wygrania w premierowej partii, więc od pierwszych piłek walczyli o pierwsze przełamanie i odskoczenie rywalom. Ostatecznie w piątym i dziewiątym gemie ta sztuka im się udała, pewnie doprowadzili do super tie breaka.

W decydującym secie sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Najpierw na prowadzeniu byli Cabal i Farah, a następnie cztery punkty z rzędu zdobyli ich rywale. Kolumbijczycy ponownie odskoczyli, będąc o krok od wygranej. Od stanu 6-8 na korcie dominowali już tylko Kubot i Chardy. Tym samym Polak odniósł 200. meczowe zwycięstwo w karierze w najwyższym cyklu rozgrywek.

Dla polskiego tenisisty to drugi tytuł w tym sezonie, wcześniej najlepszy okazał się w Den Bosch w duecie z Ivo Karloviciem. Z Chardy'm w 2012 sięgnął po wygraną na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Dla Francuza ten triumf jest szczególny, bowiem od zwycięstwa w Niemczech, nie miał na koncie żadnych deblowych trofeów.

SkiStar Swedish Open, Båstad (Szwecja)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 439,4 tys. euro
niedziela, 26 lipca

finał gry podwójnej:

Łukasz Kubot (Polska, 2) / Jérémy Chardy (Francja, 2) - Juan Sebastian Cabal (Kolumbia, 1) / Robert Farah (Kolumbia, 1) 6:7(6), 6:3, 10-8