Wimbledon: Petra Kvitova nie obroni tytułu! Jelena Janković rywalką Agnieszki Radwańskiej

Petra Kvitova przegrała z Jeleną Janković i odpadła w III rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu. Do 1/8 finału awansowała Olga Goworcowa.

Łukasz Iwanek
W ubiegłym sezonie Petra Kvitova (WTA 2) wywalczyła swój drugi tytuł w All England Club. Pierwszy triumf święciła w 2011 roku. Pierwszy set meczu z Jeleną Janković (WTA 30) nie zwiastował, że Czeszka może odpaść, a jednak były to dla niej miłe złego początki. Była liderka rankingu wróciła z 3:6, 1:3, 15-40 i zwyciężyła 3:6, 7:5, 6:4 i to ona będzie rywalką Agnieszki Radwańskiej w IV rundzie. Serbka poprawiła na 3-4 bilans meczów z Kvitovą. Była to ich pierwsza konfrontacja na trawie.
W gemie otwarcia I seta Kvitova odparła break pointa ostrym krosem forhendowym wymuszającym błąd. W czwartym gemie Janković oddała podanie wyrzucając bekhend. Do końca w tej partii żadna z tenisistek nie wypracowała sobie więcej szans na przełamanie. W siódmym gemie Czeszka od 0-30 zdobyła cztery punkty, a w dziewiątym seta zakończyła wygrywającym serwisem. Efektowny bekhend po linii dał Kvitovej przełamanie do zera w trzecim gemie II seta. Czeszka miała dwa break pointy na 4:1, ale Janković od 15-40 zgarnęła cztery punkty. Głębokim returnem wymuszającym błąd Serbka zaliczyła przełamanie w ósmym gemie. Podwójnym błędem Kvitová podarowała rywalce setbola. Po chwili prawie zrobiła podobną pomyłkę, ale jej drugi serwis prześlizgnął się po taśmie. Czeszka efektownym zagraniem doprowadziła do równowagi, ale następnie musiała bronić kolejnej piłki setowej. Tym razem uratowała się kombinacją wyrzucającego serwisu i forhendu. Wspaniały kros forhendowy dał Janković trzecią szansę na skończenie seta. Set dobiegł końca, gdy Kvitová wpakowała w siatkę forhend.

W czwartym gemie III seta Janković miała break pointa, ale przestrzeliła return. Przy 4:4 Serbka od 15-30 zdobyła trzy punkty. Kvitová mogła mieć dwa break pointy, ale w sytuacji, gdy sprowadziła rywalkę do frontalnej defensywy, niesłusznie poprosiła o sprawdzenie śladu, myśląc, że bekhend Janković wylądował poza kortem. W 10. gemie Czeszka od 30-0 straciła trzy punkty. Wyrzucając prosty forhend dała przeciwniczce meczbola. Serbka spotkanie zakończyła głębokim returnem wymuszającym błąd.

W trwającym równo dwie godziny spotkaniu Janković posłała 13 kończących uderzeń i zrobiła 11 niewymuszonych błędów. Kvitovej naliczono 24 piłki wygrane bezpośrednio i 21 błędów własnych. Czeszka wykorzystała dwa z czterech break pointów, ale sama własne podanie oddała trzy razy. Przy siatce zdobyła 14 z 16 punktów, ale marna to dla niej pociecha, bo odpadła już w III rundzie. To dla niej najgorszy występ w Wimbledonie od 2009 roku, gdy odpadła po pierwszym meczu. W latach 2010-2014 zawsze dochodziła w Londynie co najmniej do ćwierćfinału. Pokonując Kvitovą Janković odniosła pierwsze w sezonie zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu i największe w karierze w wielkoszlemowym turnieju.

#dziejesiewsporcie: Trener wbiegł na boisko i znokautował arbitra
Źródło: sport.wp.pl

Janković w IV rundzie Wimbledonu zagra po raz pierwszy od 2010 roku. Jest to jedyny wielkoszlemowy turniej, w którym nigdy nie doszła do ćwierćfinału. W poniedziałek zmierzy się z Agnieszką Radwańską i będzie to pierwsza konfrontacja tych tenisistek na trawie. Polka wygrała pięć z siedmiu dotychczasowych meczów z Serbką. Była liderka rankingu jedyne dwa zwycięstwa odniosła na kortach ziemnych (Roland Garros 2008, Rzym 2014). Krakowianka pięć zwycięstw odniosła na nawierzchni twardej.

Olga Goworcowa (WTA 122) wygrała 7:6(4), 6:3 z Magdaleną Rybarikovą (WTA 65). Białorusinka w I secie wróciła ze stanu 2:4. W trwającym godzinę i 44 minuty spotkaniu pokusiła się o 28 kończących uderzeń przy 21 niewymuszonych błędach. Słowaczce naliczono 18 piłek wygranych bezpośrednio i 22 błędy własne. Wykorzystała ona tylko jeden z ośmiu break pointów. Przy siatce Goworcowa zdobyła 15 z 23 punktów, a Rybáriková 19 z 29. Białorusinka po raz pierwszy w karierze wystąpi w 1/8 finału wielkoszlemowego turnieju. Wcześniej do III rundy udało się jej dojść trzy razy (Roland Garros 2008 i 2009, US Open 2012). O ćwierćfinał zmierzy się z Madison Keys. Rybáriková w III rundzie imprezy tej rangi zagrała po raz trzeci (po US Open 2008 i 2009).  W latach 2008-2014 nie udało się jej wygrać ani jednego meczu w Wimbledonie.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)

Program i wyniki turnieju kobiet

Wimbledon: Powtórka z rozrywki, Agnieszka Radwańska znów pokonała Casey Dellacquę

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)