Wimbledon: Pewne otwarcie Marii Szarapowej, Lucie Safarova i Belinda Bencić uratowane

Maria Szarapowa pokonała Johannę Kontę i awansowała do II rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Mecz otwarcia, z problemami, wygrała Lucie Safarova.

Łukasz Iwanek
Dla Marii Szarapowej (WTA 4) Wimbledon będzie jedynym tegorocznym startem na trawie. W I rundzie mistrzyni imprezy z 2004 roku pokonała 6:2, 6:2 reprezentantkę gospodarzy Johannę Kontę (WTA 126). W trwającym 82 minuty spotkaniu Rosjanka popełniła siedem podwójnych błędów, ale też obroniła cztery z pięciu break pointów. Przy siatce zdobyła 10 z 13 punktów. Szarapowej naliczono 23 kończące uderzenia i 12 niewymuszonych błędów. Konta miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 11 błędów własnych. Kolejną rywalką byłej liderki rankingu będzie kwalifikantka Richel Hogenkamp (WTA 123), która pokonała 6:4, 6:4 Qiang Wang (WTA 110).
Spore problemy miała Lucie Safarova (WTA 6), półfinalistka Wimbledonu z ubiegłego sezonu oraz finalistka tegorocznego Rolanda Garrosa. Czeszka przegrywała 3:6, 3:5 z Alison Riske (WTA 44), by ostatecznie zwyciężyć 3:6, 7:5, 6:3. W III secie Amerykanka prowadziła 2:0. W trwającym dwie godziny i 27 minut meczu Šafářová popełniła osiem podwójnych błędów, ale też posłała 10 asów. Naliczono jej 41 kończących uderzeń i 40 niewymuszonych błędów. Riske zrobiła 12 podwójnych błędów i zaserwowała tylko jednego asa. Na jej konto powędrowało 17 piłek wygranych bezpośrednio i 22 błędy własne. W II rundzie Czeszka zmierzy się z Su-Wei Hsieh (WTA 131), która pokonała 6:1, 6:4 Kaię Kanepi (WTA 50), dwukrotną ćwierćfinalistkę imprezy. Belinda Bencić (WTA 22) w tym roku na kortach trawiastych zaliczyła finał w Den Bosch oraz zdobyła tytuł w Eastbourne. W I rundzie Wimbledonu czekało ją wyzwanie w postaci konfrontacji z Cwetaną Pironkową (WTA 41), półfinalistką imprezy z 2010 roku. Sprostała mu i pokonała Bułgarkę 3:6, 6:1, 6:3. W ciągu godziny i 53 minut 18-letnia Szwajcarka posłała sześć asów oraz miała 100 proc. skuteczność przy siatce (dziewięć punktów). Zanotowano jej 35 kończących uderzeń i 23 niewymuszone błędy. Pironkowa miała 27 piłek wygranych bezpośrednio i 18 błędów własnych.

W poniedziałek dwa mecze zakończyły się wynikiem 6:0, 6:0. Pięciokrotna triumfatorka Wimbledonu Venus Williams (WTA 16) nie miała litości dla Madison Brengle (WTA 36), a Andrea Petković (WTA 14) rozbiła Shelby Rogers (WTA 84). W I rundzie los skojarzył ze sobą dwie Słowaczki oraz dwie Włoszki. Daniela Hantuchova (WTA 72) pokonała 7:5, 6:0 Dominikę Cibulkova (WTA 45) i odniosła pierwsze zwycięstwo w All England Club od 2011 roku. Od 3:5 zdobyła ona 10 gemów z rzędu. Sara Errani (WTA 19) wygrała 6:2, 5:7, 6:1 z Francescą Schiavone (WTA 80). Mistrzyni Rolanda Garrosa 2010 podjęła walkę i z 2:6, 3:5 doprowadziła do III partii, w której osłabła. Schiavone trzeci rok z rzędu odpadła z Wimbledonu w I rundzie.

Sloane Stephens (WTA 37) pokonała 6:4, 6:2 Barborę Strycovą (WTA 29), ćwierćfinalistkę imprezy z ubiegłego sezonu. Amerykanka w I secie wróciła z 1:3. Przy siatce zdobyła ona 16 z 25 punktów, podczas gdy Czeszka tylko 13 z 30. Mistrzyni US Open 2011 Samantha Stosur (WTA 23) wygrała 6:4, 6:4 z Danką Kovinić (WTA 92). Dla Australijki to 13. występ w Wimbledonie i do tej pory tylko dwa razy osiągnęła III rundę (2009, 2013). W środę jej rywalką będzie Urszula Radwańska.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)