Roland Garros: IV runda nie dla Carli Suarez, Hiszpanka pokonana przez Flavię Pennettę

Rozstawiona z numerem ósmym Carla Suarez przegrała z Flavią Pennettą w III rundzie wielkoszlemowego Rolanda Garrosa rozgrywanego na kortach ziemnych w Paryżu.

Przystępując do meczu z Flavią Pennettą (WTA 28), Carla Suarez (WTA 8) legitymowała się bilansem tegorocznych spotkań 33-10. Nikt w tym sezonie nie wygrał więcej meczów niż Hiszpanka. 26-latka z Barcelony w ostatnich tygodniach osiągnęła ćwierćfinały w Stuttgarcie i Madrycie oraz finał w Rzymie. Po turnieju w stolicy Włoch zadebiutowała w czołowej ósemce rankingu. W piątek jednak górą była Pennetta, która zwyciężyła 6:3, 6:4. [ad=rectangle] W pierwszym gemie I seta Pennetta wróciła z 0-30, a w drugim uzyskała przełamanie na sucho, korzystając z dwóch podwójnych błędów rywalki. To zapoczątkowało całą serię przełamań. Suárez w partii tej ani razu nie utrzymała własnego podania. W dziewiątym gemie Włoszka przerwała serwisowy impas, seta kończąc bekhendowym wolejem.

Pierwsze trzy gemy II partii zakończyły się przełamaniem. Pennetta podwyższyła na 3:1, po czym Suárez po raz pierwszy i przedostatni utrzymała własne podanie. Hiszpanka od 1:3 zdobyła trzy gemy i dała sobie nadzieję na odzyskanie kontroli nad meczem. Jednak Pennetta najpierw wyrównała na 4:4, a następnie zaliczyła decydujące przełamanie. Po podwójnym błędzie przeciwniczki uzyskała dwa break pointy. Wykorzystała już pierwszego z nich kończącym forhendem. Po chwili Włoszka utrzymała podanie do 15. Mecz dobiegł końca, gdy Suárez popsuła forhend.

W trwającym 69 minut spotkaniu obie tenisistki popełniły po trzy podwójne błędy i nie zaserwowały ani jednego asa. Obie miały też problemy przy własnym drugim podaniu - Suárez zdobyła przy nim trzy z 17 punktów, a Pennetta dziewięć z 22. Włoszka zaimponowała skutecznością przy siatce (11 z 13 punktów). Swój serwis oddała ona pięć razy, a sama wykorzystała siedem z 10 break pointów. 33-latka z Brindisi miała więcej kończących uderzeń (20 do 11) i popełniła mniej niewymuszonych błędów (25 do 28).

Pennetta podwyższyła na 5-2 bilans meczów z Suárez. Było to drugie spotkanie obu tenisistek na paryskiej mączce. Cztery lata temu w IV rundzie Hiszpanka zwyciężyła 6:3, 6:2 i osiągnęła swój pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. Później w tej fazie paryskiej imprezy zameldowała się jeszcze w ubiegłym sezonie. Pozostałe ćwierćfinały w turniejach tej rangi osiągnęła w Australian Open 2009 i US Open 2013.

W Paryżu nie dojdzie do hiszpańskiego meczu o ćwierćfinał. Na zwyciężczynię meczu Pennetta - Suárez czekała Garbine Muguruza, która wcześniej rozprawiła się z Andżeliką Kerber. Dla Włoszki to 13. start w Rolandzie Garrosie i po raz trzeci zagra w IV rundzie (wcześniej w 2008 i 2010 roku). 33-latka z Brindisi do tej pory sześć razy grała w wielkoszlemowym ćwierćfinale, z czego pięć w US Open. Jej najlepszy rezultat to półfinał, jaki osiągnęła w Nowym Jorku w 2013 roku. Pennetta przegrała oba dotychczasowe mecze z Muguruzą. Włoszka i Hiszpanka po raz pierwszy zmierzą się na korcie ziemnym.

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w singlu kobiet 10,448 mln euro piątek, 29 maja III runda gry pojedynczej